Испания оцеля! "Ла Фурия" е четвъртфиналист на Евро 2020 след епичен двубой срещу световния вицешампион Хърватия. Двете селекции спряха дъха на футболния запалянко с уникален осминафинал в Дания, завършил с успех за възпитаниците на Лучо Енрике с 5:3 след продължения.

Редовното време завърши при драматично реми 3:3, което предложи почти всичко от пребогата палитра от футболни емоции. Всичко започна с комичен автогол на испанския страж Унай Симон. Символичните гости превъзмогнаха тази трудност и към 85-ата минута вече водеха с 1:3 чрез голове на Сарабия, Аспиликуета и Торес. Хърватия обаче доказа за кой ли път, че има несломим характер и до края се добра до продълженията след точни изстрели на Оршич и Пашалич.

Снимка 536853

В допълнителното време страхотните положения се редуваха и пред двете врати. Испания обаче показа по-голямо хладнокръвие и набързо си проправи път до Топ 8 чрез Мората и резервата Оярсабал за крайното 3:5.

И така испанците вече очакват сблъсъка си на четвъртфинал срещу триумфиралия от двойката Франция - Швейцария. Футболно съперничество ще бъде на 2 юли в руския град Санкт Петербург.

Испания не загуби никакво време и пое контрол над топката още с първия съдийски сигнал на Джунейт Чакър. Дебютантът Хосе Гая бързо можеше да лимитира дискусиите защо бе предпочетен вместо Жорди Алба, когато в 90-ата секунда изскочи от дълбочина, но Доминик Ливакович внимаваше и пресече паса към бранителя на Валенсия.

"Ла Фурия" загатна за остротата на своите атаки в 12-ата минута, когато Серхио Бускетс продължи в коридор за Алваро Мората. Критикуваният нападател върна леко назад за Пабло Сарабия, но последвалият му изстрел намери единствено външната част на хърватската мрежа.

Снимка 536845

Испания трябваше да поведе в резултата с настъпването на 15-ата минута. Ангажирани с Мората и Феран Торес, хърватите забравиха за включилия се от втора позиция Коке. Номер №8 на символичните гости имаше два свободни ъгъла, в които да насочи топката, но останал сам срещу Ливакович, шутира едва в неговия обсег.

Секунди преди да се случи безкрайната изненада на "Паркен", испанците искаха дузпа от рефера Чакър поради това, че изстрел с глава на Алваро Мората се спря в ръката на Домагой Вида. Иберийските претенции бързо бяха потушени поради близостта на допир между кълбо и ръка в малкото вратарско поле на хърватите. И точно когато играта се връщаше към нормалното си темпо на развитие, Педри върна малко силничко от центъра на терена към своя вратар Унай Симон. Дали заслепен от слънцето, или лишен от каквито и да е технически качества, стражът на Атлетик (Билбао) така спря топката, че я запрати безумно в собствената си мрежа.

Снимка 536865

Испанският ужас можеше да се умножи по две в 24-ата минута. Тогава Никола Влашич се възползва от дисбаланса в дефанса на опонента и си проправи позиция за добра стрелба. Мощният му шут обаче намери само външната част на испанската мрежа.

Съдбата се реваншира на испанците и те възстановиха паритета в този осминафинал с настъпването на 37-ата минута. Феран Торес и Пабло Сарабия размениха позициите си в атака, а това отне време на хърватската защита за адекватна реакция. Новият офанзивен план на Енрике даде резултат и последва акция, при която Доминик Ливаквович трябваше да сътворява две чудесни спасявания. Шанс за него нямаше при третия заплашителен изстрел. Тогава Сарабия се оказа на точното място и след лек рикошет в тялото на Чалета-Цар, резултатът вече бе 1:1.

Снимка 536863

Унай Симон все пак имаше и положителна проява през първото полувреме. При нея той умело прочете развоя на събитията и напусна своето наказателно поле, за да пресече извеждащо подаване към Анте Ребич.

Хърватия - Испания 3:5 след продължения (Развой на срещата по минути)

Уникален двубой на "Паркен"

Първата интересна ситуация за второто полувреме беше центриране към далечната греда за Алваро Мората, което обаче се оказа прекалено трудно за отиграване дори и за нападател от неговото високо ниво.

Определено вечерта в Копенхаген бе подвластна на изненадите. И не толкова, че Испания стигна до заслужен обрат, а по-скоро голмайсторът, който дари "Ла Фурия" с безценната преднина - Сесар Аспиликуета. Капитанът на Челси се включи в атака и засече с глава отлично центриране от другия фланг на Феран Торес. №2 на иберийците не можеше да бъде спрян и от превъзхождащия го в ръстово отношение Гваридол. Това бе и дебютно попадение за Сесар с екипа на неговата родина.

Снимка 536873

Анте Ребич плахо се опита да вдъхнови своите за повече агресия в атака, след като негов шут по земя бе спасен с лекота от Унай Симон.

Снимка 536861

Националният вратар на Испания се реваншира изцяло за автогола си преди паузата, след като в 67-ата минута сътвори чудодейно спасяване. Появилият се като резерва Мислав Оршич навлезе в близост до голлинията на иберийците и чукна вдясно за включилия се Гваридол. Крайният бранител обаче не запази хладнокръвие и загуби индивидуалната битка с Унай Симон.

Критикуваният Алваро Мората не успя да увеличи головата си сметка на Евро 2020. В 72-ата минута за миг Алварито се почувства като голмайстор, но ясно се видя, че е в положение на засада.

Световният вицешампион загуби всякакви надежди за продължаване на четвъртфиналите в 76-ата минута. Те бяха "убити" от универсалния футболист на Ман Сити Феран Торес. Испанецът се възползва от груба грешка на Йошко Гваридол и нямаше друга алтернатива освен да увенчае и с гол страхотното си представяне в този двубой.

Снимка 536876

Испанците позагубиха от своята увереност, след като в 84-ата минута непримиримите "шахматисти" върнаха едно попадение. Хърватия организира за сефте малко по-качествена атака, която доведе до изключителен карамбол пред голлинията на Симон. Първо от 30 сантиметра Будимир не успя да преодолее баска, но покрай търкалящите се тела, Мислав Оршич поправи грешката му за 2:3. За зачитането на това попадение, в помощ влезе и технологията на голлинията, алармирала на Джунейт Чакър чрез неговия часовник.

Снимка 536878

Немислимо допреди 10 минути, но бляскава реалност в 93-ата. Това може да се каже за случилото се в този миг, когато балканската държава стигна до нов величествен момент във футболната си история. "Ватрените" се върнаха от царството на сенките и сензационно се добраха до 3:3 в даденото от съдията продължение. Мислав Оршич демонстрира изключителна скорост по фланга и центрира великолепно за Марио Пашалич. Резервата се внедри между съперниковите защитници на Испания и с глава подлуди близо 6000 свои сънародници, подкрепящи горещо световния вицешампион в Копенхаген.

Снимка 536880

На хърватския подвиг можеше да бъде поставен бляскав ореол във втората минута на първото продължение. Тогава Мислав Оршич не изгуби време в обработка на топката, а шутира мигновено от границата на наказателното поле. Кълбото обаче мина малко над горната греда на Симон.

Испанците някак си оцеляха в 96-ата минута. Хърватия беше изключително близо до четвърти гол, когато Андрей Крамарич се оказа най-хитър полето на иберийците и стреля от няма и 10 метра след лошо изчистване на Жорди Алба. Унай Симон отново беше последна преграда и блесна с интуитивно спасяване.

Снимка 536882

И когато испанците изглеждаха най-уязвими, възпитаниците на Лучо Енрике за кой ли път поведоха в този безкрайно интересен осминафинал. Хърватите допуснаха прекалено лесно Дани Олмо да натрупа преднина спрямо Брекало. Последва негов перфектен пас за намиращия се непокрит на далечната греда Алваро Мората. Нападателят на Ювентус имаше цялото време на света, за да успокои кълбото и матира Ливакович с безпощаден шут.

Снимка 536883

Футболната лудост в Дания продължи и след още 120 секунди Испания стигна до нов гол. Той много наподобяваше четвъртия такъв на Мората. Този път Дани Олмо намери резервата Оярсабал, който от няколко метра върна иберийската преднина от две попадения.

Снимка 536885

Със само две подавания хърватите можеха да докарат нещата до 4:5 в 106-ата минута. Анте Будимир елегантно се промъкна между Пау Торес и Лапорт, след което отправи удар по земя, преминал на сантиметри от дясната греда.

До края 22-ата на терена вече нямаха сили за нови паметни мигове на "Паркен". Така след драма без край, Испания си проправи път към четвъртфиналите на Евро 2020.

Снимка 536860

И така испанците вече очакват сблъсъка си на четвъртфинал срещу триумфиралия от двойката Франция - Швейцария. Страхотното футболно съперничество ще бъде на 2 юли в руския град Санкт Петербург.