Световният шампион Испания победи трикратният бронзов медалист от олимпийски игри Литва с 91:86 (21:19, 19:23, 22:24, 29:20) точки и се класира за финала на олимпийския турнир по баскетбол за мъже в Пекин.

В спор за титлата Испания ще срещне победителя от двубоя между Аржентина и САЩ.

Най-резултатни за победителите бяха Пау Гасол с 19 точки, Руди Фернандес добави 18, Фелипе Рейес 13, а Карлос Хименес - 11. За Литва с по 19 точки завършиха Симас Ясаитис и Шарунас Ясикевичус.

През първата част се играеше кош за кош. Испанците поведоха с 5 точки - 13:8, но литовците стигнаха до обрат - 17:15. Все пак след първите 10 минути световните шампиони имаха аванс от 2 точки - 21:19.

През втората четвърт Испания отново поведе с 5 точки - 30:25, но Симас Ясаитис отбеляза тройка. Малко по-късно Лавринович вкара тройка и Литва поведе с 31:30, а след това отново с негова тройка резултата стана 34:32. Минута и половина преди почивката преднината на Литва достигна 5 точки - 39:34. Симас даде аванс на Литва на 6 точки отново с тройка - 42:36, но на почивката преднината на тима бе само 2 точки - 42:40.

След подновяването на играта Литва продължи да води в резултата, но на няколко пъти Испания намали пасива си на 1 точка преди с кош на фелипе Рейес да поведе с 55:54 2:47 секунди преди края на частта. Веднага след това Симас Ясаитис вкара
тройка и върна аванса на Литва.

До края се игра кош за кош преди Лавринович да вкара тройка и наказателен удар и да даде аванс от 4 точки - 66:62 на Литва след 30 минути игра.

В последната четвърт Испания изравни - 69:69, а след това поведе със 78:74 шест минути преди края. В последните секунди благодарение на добрата си стрелба от наказателната линия световните шампиони увеличиха аванса си на 6 точки - 87:81
точки и до края не допусна изненада.

В другия полуфинал фаворитът САЩ среща олимпийския шампион от Атина'2004 Аржентина.