Борусия (Дортмунд) е първият финалист в тазгодишното издание на Шампионската лига. Вестфалци спечелиха и втората среща от 1/2-финалния сблъсък с Пари Сен Жермен, този път във френската столица, с 1:0 и си осигуриха място в мача за трофея, който ще се проведе на стадион "Уембли" в Лондон на 1 юни. Единственото попадение в мача бе дело на Матс Хумелс 50-ата минута.

Мачът на "Парк де Пренс" започна с шанс за гостите. Иън Маатсен центрира в наказателното поле и Никлас Фюлкруг стреля с глава, но неточно. При ответната атака Грегор Кобел излезе добре и улови една топка, която бе пратена от фланга в наказателното му поле.

В първите минути играта бе равностойна, а в 12-ата минута Лукас Бералдо блокира удар на Карим Адейми.

Минута по-късно Гонсало Рамош получи топката на дъгата на наказателното поле, овладя си топката, завъртя се и стреля, но ударът му мина вдясно от вратата на Грегор Кобел.

Борусия (Дортмунд) стигна до добро положение в 19-ата минута, когато Никлас Фюлкруг задържа добре топката в наказателното поле след центриране от ъглов удар и подаде към Юлиан Риерсон, но той уцели външната част на мрежата.

Темпото на мача бе високо, но чистите голови положения липсваха, тъй като и двата отбора действаха много внимателно в защита.

След половин час игра Килиан Мбапе влезе с топка в крака към наказателното поле и подаде към Уорън Заир-Емери. Той разтегли надясно към Усман Дембеле, който стреля, но топката мина над вратата на "жълто-черните".

Постепенно ПСЖ опита да притисне своя съперник в търсене на гол. В 35-ата минута

Мбапе получи топката в наказателното поле, но стреля много слабо. Гостите веднага подеха контраатака, при която Карим Адейеми нахлу в наказателното поле и шутира, но Джанлуиджи Донарума направи страхотно спасяване.

Секунди преди края на редовното време на първото полувреме Фабиан Руис стреля извън наказателното поле. Топката рикошира застрашително от Нико Шлотербек и напусна очертанията на терена. След ъгловия удар не последна нещо по-сериозно за вратата на Кобел и това бе последното съществено действие за първото полувреме.

ПСЖ започна силно втората част, като в 47-ата минута Мбапе центрира отдясно. След рикошет в главата на Марсел Забицер, топката стигна до Гонсало Рамош, но той не успя да я отиграе. Все пак, топката стигна на далечната греда, където Заир-Емери стреля от малък ъгъл, но уцели гредата.

Така се стигна до 50-ата минута, когато Юлиан Бранд центрира от ъглов удар вдясно от вратата на домакините. Във вратарското поле Матс Хумелс се позиционира най-добре и с глава насочи топката неспасяемо в долния ляв ъгъл на вратата, пазена от Джанлуджи Донарума - 1:0 за Борусия (Дортмунд) и 2:0 в общия резултат!

Снимка 664015

Последва стихиен натиск на ПСЖ, но германците се защитаваха добре и опитваха късмета си на контраатака.

След час игра Витиня нахлу в наказателното поле с топка в крака и подаде към Рамош, който стреля директно, но топката мина над напречната греда.

В 61-ата минута ПСЖ уцели още веднъж гредата. Топката стигна до Нуно Мендеш, който шутира от дистанция, но топката разтресе левия страничен стълб на вратата на "жълто-черните".

Четири минути след това съдията Даниеле Орсато отсъди нарушение на Хумелс срещу Усман Дембеле, като останаха съмнения дали нарушението е на линията на наказателното поле или извън нея. В крайна сметка Орсато посочи, че трябва да се изпълни пряк свободен удар току пред наказателното поле на вестфалци. С удара се нагърби Марко Асенсио, но топката рикошира в стената и след това бе изчистена от Маатсен, въпреки претенциите на играчите на Луис Енрике, че нидерландецът е играл с ръка в наказателното поле.

Натискът на французите продължи, а Борусия трябваше да се отбранява в опит да съхрани аванса си.

В 77-ата минута хората на Един Терзич повториха упражнението от момента с гола. Бранд центрира от корнер, Хумелс стреля с глава и прати топката в мрежата, но бе отсъдена засада и голът не бе зачетен.

Осем минути преди края на редовното време Кан-ин Лий центрира добре от пряк свободен удар. В наказателното поле на германците Маркиньос игра с глава, но прати топката встрани от вратата.

В 86-ата минута ПСЖ удари трета греда в мача и общо пета в двата полуфинални мача. Топката стигна до Мбапе, който бе оставен сам в наказателното поле, но не успя да отправи добър завършващ удар и топката удари напречната греда!

Две минути по-късно парижани удариха четвърта греда, като този път топката бе изстреляна от Витиня от дистанция, но топката рикошира отново в напречната греда.

В последните минути от мача ПСЖ сякаш се предаде, виждайки, че късметът го е изоставил, докато Борусия Дортмунд продължи да се държи здраво в отбрана.

Така дойде и последният съдийски сигнал, който ознаменува победата за Борусия (Дортмунд), който елиминира пълния със звезди състав на ПСЖ и за трети път в историята си се класира за финал в Шампионската лига. До този момент, вестфалци са с равен баланс на финали - 1 победа и 1 загуба, след като през 1997 г. Дортмунд победи Ювентус с 3:1, а през 2013 г. загуби от Байерн (Мюнхен) с 1:2.

Съперник на германския тим  на финала ще бъде победителят от другия полуфинал, който противопоставя отборите на Реал (Мадрид) и Байерн (Мюнхен), като първата среща в баварската столица приключи при резултат 2:2.