Фаворитът Бразилия се класира на финал на олимпийския турнир по волейбол при мъжете, където ще срещне отбора на САЩ. Бразилците, които са олимпийски шампиони от Атина 2004, победиха с 3:1 отбора на Италия. "Скуадра адзура" спечели първия гейм с 25:19, но след това бразилците не допуснаха нова изненада и взеха следващите три части съответно на 18, 21 и 22.

Най-резултатен за "селесао" беше Жиба със 17 точки, докато за Италия Алберто Чизола завърши с 15 точки. Българинът с италиански паспорт Христо Златанов влезе като резерва и отбеляза 4 точки.

По-рано днес отборът на САЩ се класира на финала на олимпийския турнир за първи път от 20 години след драматична победа над Русия с 3:2. Американците, които са последно се качиха на почетната стълбичка в Барселона през 1992 година, когато завършиха трети, започнаха много добре.

В първия гейм те обърнаха съперника от 12:15, а във втория те стигнаха до успеха, въпреки че изоставаха със 17:20. Руснаците, олимпийски вицешампиони от Сидни 2000 и бронзови медалисти от Игрите в Атина'2004, успяха да изравнят резултата, след като отново взеха аванс и в третия, и в четвъртия гейм, но успяха да го задържат.

В тайбрека САЩ поведе с 5:2, но "Сборная" обърна до 11:10. В последствие обаче американците стигнаха до мачбол при 14:13 и собствен сервис. Атаката на най-добрия нападател на руснаците Максим Михайлов не успя да преодолее на мрежата Дейвид Лий, който с третия си блок в мача прати САЩ на финала. Най-резултатен в мача бе Максим Михайлов с 31 точки, докато Стенли Клейтън записа 19 за американския отбор.