Отборът на Дания сътвори малък подвиг в група В на Евро 2020. От последни, с точно нула точки, скандинавците съумяха да си осигурят директна квота за осминафиналите на континенталната надпревара. Селекцията на Каспер Хюлманд изигра страхотен двубой на своя "Паркен", разбивайки Русия с 4:1. По този начин колегите на Кристиан Ериксен изпревариха Сборная и Финландия, за да финишират под №2 след доминанта Белгия.

Австрия победи Украйна с 1:0 на Евро 2020

Австрия тресна Украйна и чака Италия в осминафинал на Евро 2020

Тимът на Шевченко е пред отпадане от турнира

В прохладната копенхагенска вечер, вдъхновените датчани не оставиха съмнение в по-голямото си желания за продължаване напред в турнира. Тон за страхотното завръщане в голямата игра даде младият Микел Дамсгаард, а след паузата Юсуф Поулсен удвои след груба грешка на Зобнин. Русия повярва, че може да се измъкне след точно изпълнена дузпа от Дзюба. Всичко за хората на Черчесов обаче приключи след точни изстрели на Кристенсен и Маеле.

Снимка 535890

По този начин "червеният динамит" си осигури двубой на осминафиналите със селекцията на Уелс. Мачът ще се играе на 26 юни на "Йохан Кройф Арена" в Амстердам.

Въпреки необходимостта от три точки, датчаните не се хвърлиха в яростни атаки от първата минута. Селекцията на Каспер Хюлманд анализираше силните и слаби страни на Сборная, които от своя страна нееднозначно демонстрираха, че ролята им в този двубой ще бъде да се защитават с доста хора в собственото си наказателно поле.

И макар датчаните да бяха тези, които прекарваха 90% от игровото време в половината на опонента, именно руснаците бяха тези, създали първото голово положение в мача. Александър Головин се възползва от груба грешка на Вестергоор и проби мощно през центъра. Звездата на Монако разви много висока скорост и след няколко залъгващи движения шутира силно по земя. Каспер Шмайхел обаче бе на своето място и сътвори решително спасяване.

Снимка 535897

Скандинавците явно не си взеха поука, защото няколко мига след това те допуснаха идентична грешка при организирането на своя атака. Отново топката светкавично бе запратена към Головин, но този път Андреас Кристенсен протегна крак и провали бързата руска акция.

Нидерландия победи Северна Македония с 3:0

Северна Македония се сбогува с Евро 2020 и своята легенда със загуба от Нидерландия

Горан Пандев сложи край на кариерата си с националната фланелка

Фитилът на "динамита" можеше да бъде "запален" в 29-ата минута, когато звездата Хойберг се нагърби с по нестандартна идея за преодоляването на Сафонов. Халфът получи необходимия коридор и отправи тежък шут от над 20 метра, който премина опасно близо до страничната греда на Русия.

Снимка 535908

С оглед на това, че големият лидер Ериксен е извън състава, отговорната задача да поведе Дания към директните елиминации се падна на младия Микел Дамсгаард. Един от големите таланти на скандинавската страна, получи топка в центъра в38-ата, рязко смени посоката и от около 20 метра шутира технично в десния ъгъл на Сафонов. Вратарят на Русия не очакваше подобен развой на събитията и само проследи пътя на прецизния изстрел до неговата мрежа.

Снимка 535902

Носени на крилете на положителните емоции, възпитаниците на Каспер Хюлманд бяха близо и до удвояването. Вестергоор отигра с глава центриране от корнер. Кълбото бе продължено за Дилейни, който съумя да докосне топката, но не и да я насочи голово.

На "Паркен" определено ще му се носи славата на зловещ стадион, след като в 50-ата минута публиката стана пряк свидетел и на тежък сблъсък между Хойберг и Кудряшов. Резултатът от него беше две разбити глави. Радостното е, че гореспоменатите футболисти все пак стиснаха зъби и продължиха важната среща.

Сборная компрометира тотално амбициите си в този двубой, след като в 58-ата минута допусна втори гол в своята врата. Роман Зобнин направи огромен подарък на съперника, връщайки неразумно назад за своя вратар. Подаването се превърна в асистенция за дебнещия Юсуф Поулсен, който нямаше абсолютно никакъв проблем да реализира и приближи Дания до мечтания триумф.

Снимка 535912

В един миг всичко за "червения динамит" беше прекрасно. Водеха с два гола, а същевременно Белгия отбеляза и попадение на Финландия. Всичко обаче се преобърна за секунди в 70-ата минута. ВАР отмени попадението на белгийците на "Газпром арена", а в Копенхаген реферът Клеман Тюрпен отсъди дузпа за Русия. Резервата Соболев използва мощната си физика в полето на символичните гости и бе съборен от Андреас Кристенсен. С отговорната задача се нагърби Артьом Дзюба, който намали до 1:2 със силен шут в средата на вратата.

Снимка 535913

Вратата към директните елиминации за Даня бе широко отворена от централния защитник Андреас Кристенсен. В 79-ата минута всички на "Паркен" изпаднаха в дива еуфория, след като звездата на Челси покачи до 3:1 за своята родина. При това по какъв начин. №6 на символичните гости отправи истински снаряд извън наказателното поле, който без малко не проби мрежата на безпомощния Сафонов. Преди това младият страж бе направи две чудесни спасявания, които обаче се оказаха лишени от какъвто и да е смисъл...

Снимка 535914

"Динамитът" беше във вихъра си и нормално стигна до четвърто попадение в своя актив. Младата звезда на Аталанта Йоаким Маеле бе в основата на бърза контраатака, която именно той завърши с безупречен изстрел в незащитения ъгъл на руснаците.