Отборът на Спартак (Пл) победи тима на Олимпия (Патра) с 77:70 точки в първа среща от елиминационния кръг от турнира за купата на ФИБА Европа, съобщава БТА. Плевенчани решиха изхода на двубоя в третата част, в която надиграха тотално своя съперник и записаха резултат от 25:9 точки.

По този начин българските баскетболисти успяха да заличат пасива си от 6 точки през първото полувреме, което дойде при резултат 36:41.

С невероятна защита и благодарение на неистовата подкрепа на публиката Спартак срази своя съперник в третата част, в която гръцкият тим бе тотално объркан.

Така преди последните 10 минути плевенчани водеха с 10 точки - 60:50. Преднината им дори достигна 14 точки - 66:52 в началото на заключителния период.

В тези минути изключително силно се представи Владимир Йоич, който наниза четири тройки от четири опита, както и Саша Топчов, който също бе с висок процент стрелба от игра.

Постепенно обаче гостите излязоха от шока и записаха серия от 11:0, за да намалят преднината на българския тим до 3 точки - 66:63.

В оставащите три минути докрая Спартак не допусна изненада и удържа победа, но може да съжалява за изпуснатия шанс да
спечели с по-голяма разлика преди реванша.

При резултат 72:67 имаше две доста спорни отсъжданията на реферите в полза на гръцкия тим, което нажежи страстите сред хилядата привърженици на Спартак в зала "Балканстрой".

Една минута преди края пък Браун тръгна да се саморазправя с играч от домакините, но до сериозни последствия не се стигна, защото затова попречи реферът, който се наложи да разтървава играчите на терена.

В крайна сметка чрез умелата игра на българския капитан Хрисимир Димитров домакините успяха да задържат преднината си и така да спечелят мача.

Най-резултатен за Спартак бе Саша Топчов с 23 точки. Владимир Йоич пък се отличи с 16 точки, в това число 4 тройки от 4 опита. Илия Станков и Хрисимир Димитров добавиха по 10 точки.

За Олимпия най-много точки наниза Томас Нагис - 14, а Лелтън Браун, Джулиъс Джеферсън, Периклис Доркофикис и Йоанис Лапас
реализираха по 11 точки.

След срещата треньорът на плевенчани Дарин Великов изрази задоволство от играта на тима си: "Победата е на целия отбор.
Надиграхме тактически гръцкия тим, който разполага със силна селекция. Жалко, че не успяхме да удържим голямата преднина,
която натрупахме в края на третата и началото на четвъртата част".

Реваншът е на 6 ноември.

Статистика:

Спартак Плевен (България) - Олимпия Патра (Гърция) - 76:71 (17:19, 18:22, 25:9, 16:21)

състави:

- Спартак: Живанович 6, Станков 10, Топчов 23, Дяковски 0, Димитров 10 (Йоич 16, Софрониев 5, Калани 1, Острев 5)
- Олимпиакос: Гибс 3, Уитфилд 7, Джеферсън 7, Лапас 11, Нагис 14 (Браун 11, Петас 3, Доркофикис 11, Лидека 4)

Съдии: Мавич (Сърбия), Сюлемезоглу (Турция), Олару (Македония)