Рафаел Надал постигна убедителна победа в първия си мач на клей от две години насам. Испанецът победи  Флавио Коболи (Италия) с 6:2, 6:3 в мач от първия кръг на тенис турнира в Барселона. За бившия №1 в света това бе първи мач от 5 януари, когато отстъпи на Джордан Томпсън на 1/4-финалите в Бризбейн и общо четвърти от началото на годината.

Поради проблеми с контузии Рафа изигра само четири мача миналия сезон и пропусна всички турнири на клей. Отсъствието му от корта доведе до свличането му 644-то място в световната ранглиста. Влизането му в основната схема в Барселона е благодарение на "защитен ранкинг", който той използва. Той обаче не му дава възможност да е сред поставените и поради тази причина във втория кръг Рафа ще се изправи срещу поставения под № 4 в схемата Алекс Де Минор.

Надал е печели турнира в Барселона цели 12 пъти, а от 2017 г. централният корт се казва "Писта Рафа Надал". В началото на мача 37-годишният испанец показа някои колебания и допусна няколко грешки. След това той пое контрола върху случващото се на корта и риализира пробиви в четвъртия и осмия гейм. 22-кратният шампион в турнири от "Големия шлем" взе подаването на съперника си на два пъти в началото на втория сет, но и допусна един пробив. Постепенно той започна да играе все по-уверено и направи някои впечатляващи отигравания.