Българският национален отбор по волейбол спечели с 3:2 гейма (24:26, 23:25, 25:12, 25:20, 15:10) срещу Хърватия в първия си двубой от група "D" на Европейското първенство в Русия.

Двубоят се игра в зала "Олимпийска" в Москва и продължи близо два часа и половина. Възпитаниците на Мартин Стоев стартираха с кошмарна игра в първите две части, представяйки се далеч под възможностите си.

Съперникът успя да спре главният ни коз Матей Казийски, който бе значително разконцентриран в изявите си.

В същото време и Боян Йорданов не разкриваше потенциала си. От своя страна противникът показа изключителна игра в защита в тази част на двубоя, както и перфектни начални удари. Още първата част показа, че националите са подценили сериозно съперника и макар да поведоха още в самото начало, в крайна сметка загубиха с 24:26.

През втората част ситуацията не се промени и хърватите дръпнаха с две точки в резултата, като поддържаха преднината си до самия край. В крайна сметка 23:25 и загубихме и тази втора част.

По коренно различен начин обаче изглеждаха "трикольорите" в третия гейм. Още в първото техническо прекъсване водехме с 8:5, оттам насетне се разигра Боян Йорданов, който бе неудържим за съперника. Матей Казийски също се "посъбуди", а от своя страна съперникът започна главоломно да греши от начален удар. 16:10 при втората пауза и в крайна сметка дадохме само 12 точки на хърватите - 12:25. По идентичен начин се разви и четвъртата част.

8:7 - точка преднина в първото техническо прекъсване, след него българите се разиграха и успяха да дръпнат с 4 (16:12 - при второто). До края на този гейм успяхме да задържим аванса си и в крайна сметка да спечелим с 25:20, а с това да докараме мача до тай-брек.

В него поведохме успокояващо с 4:1 точки, след това допуснахме 8:6 при първото техническо прекъсване. Сгрешихме и в следващото разиграване, но хърватите така и не се възползваха от отпускането в редиците ни.

До края момчетата на Радован Малевич сгрешиха повечето от половината си начални удари, улеснявайки ни значително. В крайна сметка спечелихме с 15:10, а с това и мача с 3:2 гейма. Вторият двубой на България в групата е на 8 септември (събота) срещу тима на Финландия.

Стартови състави:

България: Евгени Иванов, Краси Гайдарски, Пламен Константинов, Боян Йорданов, Матей Казийски, Андрей Жеков, либеро - Теодор Салпаров

Хърватия: Кърнич, Чошкович, Ковачевич, Пулич, Зелич, Омръчен, либеро - Борискевич