Израел е една от най-могъщите държави във военно отношение. Страната разполага с много добре въоръжена и обучена армия, която умее да се справя с всякакви задачи - от водене на конвеционални бойни действия до партизанска война срещу бунтовници и терористи.
Израелските отбранителни сили разполагат с голямо разнообразие от американско военно оборудване, в резултат на дългогодишната военна помощ на САЩ за близкоизточната държава.
Американската техника обаче не винаги е най-подходящата за тежките пустинни и градски условия, пред които се изправят израелските военни. Затова израелците често внасят значителни подобрения в американските оръжия, за да ги пригодят най-добре за нуждите си.
Благодарение на много силната си военна индустрия, произвеждаща оръжейни системи от световна класа, израелците умело приспособяват и усъвършенстват внесените оръжия със свои собствени допълнения.
Представяме ви 5 израелски военни изобретения, създадени на базата на американски, които използва израелската армия:
Противотанкова ракета MAPATS
Източник: Wikipedia
Израелските отбранителни сили имат дългогодишни традиции в използването на противотанкови ракети. Те са изключително ефективни оръжия в пустинните битки, които водят израелските военни и лесно променят хода на бойните действия.
Първите преносими противотанкови ракети, използвани от Израел, са френските SS.10 и SS.11. В края на 70-те години те са заменени от американската BGM-71 TOW - една от най-често използвание противотанкови ракети, която обаче има ограничен обхват и не може да се използва при всякакви условия. Водните басейни, горите и далекопроводите могат да попречат на насочването на ракетата и да застрашат мисията й.
За да избегнат тези рискове, израелците създават разновидност на ракетата с лазерно насочване. Тя може да се използва през деня и през нощта, по суша и по вода. Новият двигател и подобрената бойна глава правят израелската версия много по-успешна от американската. МАПАТС е много търсена и от чужди армии, а Израелските отбранителни сили постепенно я заменят с нови ракети, конструирани изцяло на местно ниво.
Израелските версии на автоматите M16 и CAR-15
Източник: Hebrew War Blog
Макар че през последните години по-голямата част от израелските военни преминаха към местните бойни пушки Tavor, те продължават да използват и разновидности на легендарния американски автомат M16. През 80-те и 90-те години американските оръжия са фронтовите пушки на израелската армия, заменяйки белгийските FN FAL и израелските Галил.
Израелците внасят редица подобрения в M16 и CAR-15 и скъсяват цевите им, така че да бъдат по-подходящи за битки в градски условия. Резултатът са сравнително модерни, леки карабини на ниска цена, които израелците наричат mekut'zrar. Тъй като са много подходящи за употреба и при неблагоприятни условия (прах, влага и др.), те все още се използват и днес, макар че постепенно са заменени от нови варианти на автоматите M4 и Tavor.
Самоходнa противовъздушна установка Machbet
Източник: Hebrew War Blog
Докато американската система за противовъздушна отбрана M163 VADS винаги е смятана от армията на САЩ за временно решение за противовъздушна защита на къси разстояния, тя изиграва значителна роля за израелците по време на Първата ливанска война през 1982 г.
В допълнение към свалянето на сирийски изтребител МиГ-21 те предоставиха ценна наземна подкрепа, потискайки пехотата в градските и планинските райони с помощта на техните 12-милиметрови картечници.
Армията на САЩ ги извади от употреба през 90-те години, заменяйки ги с по-добре въоръжените, но по-бавно стрелящи бронирани машини M6 Bradley Linebacker.
Израелците имаха друга идея - те ги модернизираха до новия стандарт Machbet, оборудвайки ги с оптоелектронна система за проследяване, по-добър радар, 4 ракети Стингър и мрежова информационна връзка ADA, за да бъдат ефективни срещу по-голямо разнообразие от цели и да реагират по-бързо.
Изтребители F15 Baz Meshopar
Източник: Aviation club
Израел беше един от първите клиенти на американския боен самолет F-15. Изтребителите свършиха страхотна работа като част от гръбнака на Израелските военновъздушни сили от края на 70-те години до наши дни.
Освен впечатляващитъе успехи във въздушните битки по време на Първата ливанска война през 1982 г., F-15 са използвани в 2 ключови въздушни мисии: операциите "Опера" и "Дървен крак", свързани с въздушни удари на далечно разстояние. Те са успешни благодарение на някои местни подобрения върху американските изтребители.
Макар Израел по-късно да придобива изтребителя F-15E Strike Eagle подходящ за наземни атаки, израелците модернизират своите F-15 от първо и второ поколение до нов стандарт с местна електроника и части, превръщайки ги в изтребителите F-15 Baz Meshopar или Baz 2000.
Модернизацията включва нов радар, съвместим с американските ракети AIM-120 и израелските "Питон", усъвършенствани пилотски кабини, както и подобрена способност за електронна война. Програмата за модернизация действа от 1995 до 2001 г., а усъвършенстваните изтребители се очаква да бъдат използвани още дълги години.
Бронетранспортьор "Вълк"
Източник: Wikimedia Commons
Бронетранспортьорът "Вълк" е тежка бронирана машина, която съчетава скоростта и маневреността на търговски камион с бронировката на бронетранспортьор. Шасито му е базирано на пикапа Ford F-550, като повечето от оригиналните части са запазени с изключение на задния мост и гумите.
Оборудван е с 8-цилиндров 6-литров двигател с 325 конски сили. 3-тонна дебела броня предпазва купето, колелата и задвижващите механизми (двигател, скоростна кутия).
"Вълкът" е перфектен за транспортиране на войници в градска среда. 6-те му врати позволяват на войниците да влизат и излизат бързо и лесно с цялото си оборудване. Бронетранспортьорът може да превозва 12 души и тежи около 8 тона.
giggsn
на 13.04.2018 в 14:27:46 #4А Вие какво искате от човека - да ходи в Израел и да им разучава въоръжението ли?
Хирам
на 10.04.2018 в 15:49:33 #3добре, а в тая връзка искам да знам нашите велики съюзници какво ще ни дадат като на техни верни подлоги? Някой танк примерно? може и стар, ние ще си сложим разни електрики от Илиенци, лампички, пребоядисване в Терем, и ще му се радваме и тн. Някой хеликоптер, примерно? Айде за самолети не смея вече да мечтая, ама защо не - все пак? А дали ако бяхме от другата страна, нямаше да има доста бонуси за армията? само питам, понеже един приятел се интересува ??
Equinox
на 08.04.2018 в 13:27:00 #2В дадения случай е превод-преразказ на статията в National Interest, като са добавени илюстрации от Google. Илия Лазаров е разчитал на неосведомена аудитория. Впрочем повечето "новини" в нашите сайтове са преводи - точни или украсени - от руски и англоезични оригинални материали.
peter-h
на 08.04.2018 в 13:13:43 #1За някой е новина дори вдъхновение а за Ганьовеца е само невежество като. , а па то много е убав , затова вечно седи нагъзен пред менторите си .