Отборът на Англия за първи път в историята си ще играе финал на Европейско първенство. "Трите лъва" строшиха прокобата на полуфиналите и благодарение уникалната подкрепа на своя "Уембли", селекцията на Гарет Саутгейт надви Дания с 2:1 след продължения.

Така островитяните ще спорят за мечтаното отличие с Италия, която снощи се нуждаеше от дузпи, за да прати у дома Испания.

Битката между англичани и датчани бе епична. Редовното време завърши при резултат 1:1. Скандинавците започнаха страхотно и в 30-ата минута поведоха след фамозен гол от фаул на Дамсгоор. Малко след това късметът се усмихна на домакините, изравнили заради автогол на Симон Кяер.

Снимка 538036

Поантата на това съперничество беше отсъдената спорна дузпа в края на първото продължение. Тя бе изпусната от Хари Кейн, но капитанът на британците получи възможността за добавка и се увековечи в историята на английския футбол.

Дания се бори мъжки, но напуска турнира на крачка от големия финал.

Англия - Дания 2:1 (Развой на срещата по минути)

Спорна дузпа реши този полуфинал

Водени от мощните възгласи на своите фенове, англичаните не загубиха време и моментално се хвърлиха в атака още с първия съдийски сигнал. Мейсън Маунт и компания имаха претенции към съдията Дани Макели още в третата минута, когато според тях Шмайхел бе уловил с умисъл подаване от датски бранител. Нидерландският рефер обаче даде знак играта да продължи.

Снимка 538048

Подобно на мача с Украйна, домакините се активизираха доста по фланговете, и най-вече чрез зоната на Стърлинг. Последваха няколко успешни пробива на №10, но центриранията биваха изчиствани от снажните Кристенсен и Вестергоор.

Рахийм Стърлинг получи отлична възможност да демонстрира скоростната си техника в 12-ата минута. Лидерът на англичаните рязко смени посоката срещу Кристенсен и шутира в близкия ъгъл на Шмайхел. Датският страж обаче нямаше проблеми и улови с лекота.

Дания демонстрира нагледно на какво ще заложи в мача, за да се добере до финал. Отговорът бе - грешки на съперника. В рамките на 60 секунди, опонентът им сгреши на два пъти, което позволи на Хойберг и Брайтуайт да шутират извън наказателното поле. На Джордан Пикфорд все пак не се наложи да прави някакво фундаментално спасяване.

Снимка 538051

"Уембли" можеше да бъде смълчан в 24-ата минута. Тогава Хари Кейн загуби топка в центъра, след което Дания разигра спокойно в предни позиции. Микел Дамсгоор набързо се ориентира при едно струпване на футболисти и на двата тима, а миг по-късно пробва да насочи технично към далечния ъгъл. Без успех.

Луда датска радост обзе митичния английски стадион в 29-ата минута. Напълно заслужено, селекцията на Каспер Хюлманд използва своя отличен период и поведе с 1:0. Младата звезда на "червения динамит" Микел Дамсгоор изпълни безупречен пряк свободен удар, който набра страховита скорост и влезе под гредата на слисания Пикфорд. Именно това беше и първото инкасирано попадение на "Трите лъва" през това Европейско.

Снимка 538063

От идентична ситуация, англичаните имаха възможност да отправят своя отговор. В 36-ата обаче Рахийм Стърлинг не повтори изпълнението на Дамсгоор и прати кълбото само в изградената стена.

60 секунди, след като осъществи фантастично спасяване, от няма метър и срещу Стърлинг, Каспер Шмайхел капитулира в 38-ата. Атаката започна от Хари Кейн, който матира датската защита с хитър пас за Букайо Сака. Младокът моментално пусна успореден пас за намиращия се на далечната греда Стърлинг. Миг преди той да вкара в опразнената врата, на отчаян шпагат се хвърли капитанът на скандинавците Симон Кяер. За негов ужас той засече кълбото в собствената си врата за 1:1!

Снимка 538066

До паузата датските футболисти имаха тежки мигове, но все пак се прибраха на почивката без нов допуснат гол.

Втората част стартира с опасност за англичаните. Мартин Брайтуайт положи основите на втори датски гол, но острото му центриране към Долберг беше избито в последния момент от Джордан Пикфорд.

Англия можеше да постигне пълен обрат в 55-ата минута. "Трите лъва" получиха възможност да центрират от статично положение, при което над всички скочи Хари Магуайър. Бранителят насочи перфектно с глава, но бляскава беше намесата и на Шмайхел, който се протегна максимално и изби с една ръка.

Снимка 538059

Дания беше близо до това да си отбележи втори автогол в 59-ата минута. Тогава остро подаване на Люк Шоу бе блокирано от Хойберг и без малко не полетя към далечния ъгъл на "червения динамит".

В 74-ата минута 59 000 зрители на "Уембли" поискаха дузпа за своя тим след съприкосновение между Нродгоор и Хари Кейн в датското наказателно поле. Това доведе до преглеждане на ситуацията за потенциален наказателен удар. Реферът Макели обаче бързо бе посъветван, че няма основание за даването 11-метров наказателен удар.

Снимка 538077

Неприятна новина сполетя датската селекция в 78-ата минута, когато след решителна намеса Андреас Кристенсен се самоконтузи и това наложи неговата принудителна смяна. Поради този факт в игра се появи друг централен защитник - Йоаким Андерсен.

Финален натиск на английските футболисти имаше към края на редовното време. Селекцията на Гарет Саутгейт се пренесе почти пред наказателното поле на скандинавците, а всичко това бе описано най-добре с продължителна атака, която завърши с неточен шут на Калвин Филипс.

Първото продължение стартира с отлична възможност пред Хари Кейн. Малко по-свежият от датските защитници нападател, получи пас в перспектива и шутира диагонално. Каспер Шмайхел обаче бе предвидил подобен развой на събитията и спаси с вещина.

Снимка 538083

Джак Грийлиш се опита да остави своя отпечатък върху този полуфинал с тежък изстрел в 98-ата минута, който за повече сигурност бе боксиран надалеч от датския вратар.

Минута преди края на първото продължение, Англия стигна до мечтаното водачество в мача. Рахийм Стърлинг си бе запазил сили за още един пробив между датската отбрана. Там обаче на два пъти той бе почукнат от Маеле и Йенсен, като при допира с последния №10 падна на земята. След кратка консултация с ВАР, съдията Дани Макели убедително посочи бялата точка. С безкрайно отговорната задача се нагърби Хари Кей. Английската звезда стреля силно в левия ъгъл, но Каспер Шмайхел го надхитри и спаси фантастично. За жалост на всички датчани обаче, отбитата топка се върна в краката на домакинския капитан, който на празна врата не сбърка за 2:1!!

Снимка 538090

Финалните минути така и не стимулираха уморените датчани да стигнат до дузпи. Нещо повече, те можеха да загубят този полуфинал с още по-голям резултат, ако Рахийм Стърлинг не бе пропусна от малък ъгъл срещу Шмайхел.

Снимка 538089

Така на победителите предстои бленуван финален мач с Италия. Битката за европейската титла отново ще се проведе на "Уембли" и е с начален час 22:00 българско време.