Хърватският Риека направи това, което Ботев (Пд) не успя преди няколко седмици. Тимът, воден от словенския специалист Матиаш Кек, победи като домакин немския гранд Щутгарт с 2:1 и увеличи сериозно шансовете си за влизане в груповата фаза на Лига Европа.

Гостите от Германия отново играха ново вяло, като този път късметът не бе с тях и заслужено преклониха глава пред хърватския тим. За отбелязване е, че тази година Риека направи много силна селекция, която включва играчи като Анас Шабрини, Алиспахич, Томечак , Никола Покривач и Дарио Нежевич. Тя вече започва да се отплаща, след като отборът вече е на 90 минути от заветните групи на втория по сила европейски клубен турнир.

След много здрава битка по терена и няколко сериозни пропуска, домакините успяха да открият чак в 74-ата минута, когато точен бе Бенко. Зоран Квържич хвърли навиячите в делириум с гол за 2:0 в 87-ата минута, но секунди по-късно Ведат Ибишевич намали до 1:2, с което остави надежди на Щутгарт, че ще успее да елиминира и този корав балкански опонент.

Подобна интрига няма да има в плейофната двойка Суонзи-Петроул (Плоещи).  Носителят на Купата на Лигата на Англия нямаше никакви проблеми при домакинството си и разби румънците с категоричното 5:1.  Два гола отбеляза Уейн Рутлидж, а по едно добавиха Вилфред Бони, Мичу и новото испанско попълнение Позуело.

Почетният гол за северните ни съседи реализира Грозав. Новото попълнение на румънците-Нджонго Присо бе оставен извън групата на треньора Козмин Контра.

Отборът на Партизан най-накрая ще има малко поводи за радост. Днес „гробарите" надделяха макар и трудно над швейцарския Тун с 1:0, с което си осигуриха лек аванс преди ответния двубой в Швейцария.

Бившият нападател на Левски и Литекс-Исмаил Иса пък се превърна в герой за новия си клуб-Шериф (Тираспол). Той отбеляза единственото попадения за молдовците при ремито със сръбския Войводина. Таранът ни се разписа в 36-ата минута, Петер Скулетич оформи крайното 1:1.

РИЕКА-ЩУТГАРТ 2:1

СУОНЗИ-ПЕТРОУЛ (ПЛОЕЩИ) 5:1

ПАРТИЗАН-ТУН  1:0

ВОЙВОДИНА-ШЕРИФ 1:1