От Европейската футболна централа признаха, че планове за турнира от типа на Суперлигата биха намалили драстично интереса към вътрешните първенства в различните държави.

През 2019 година ръководният орган на европейския футбол сериозно обмисляше въвеждането на нов клубен формат, включващ промоция и изпадане, където класирането за следващия сезон да се определя от представянето в евротурнирите за някои състави. Предложението имаше някои прилики с последната версия на планираната европейска Суперлига с 64 отбора, представена от нейния организатор A22 през декември.

На предложението на УЕФА от 2019 яростно се противопоставиха местните лиги, които критикуваха затворения характер на формата.

Ето какво каза заместник-генералният секретар на УЕФА Джорджо Маркети по тази тема:

"Помислете за сценарий, при който редица клубове вече знаят, че са участници в Европа, те са във висшата лига (на Суперлигата), каквото и да е това. Какво ще се случи с тях? За какво се борят?.

Не бихме могли честно да кажем, че няма да има въздействие върху лигите. Съвсем очевидно е. Нуждаем се от стимула за класиране за евротурнирите, особено за Шампионската лига. Това е твърде важно за лигите".

В крайна сметка  от УЕФА решиха да въвведат нов формат за своите клубни турнири, които да започнат от следващия сезон.

Шефът на УЕФА подкрепи разследвания бос на италианския футбол

Шефът на УЕФА подкрепи разследвания бос на италианския футбол

Габриеле Гравина е подозиран в злоупотреби и пране на пари