Италианецът Яник Синер се изправя срещу руснака Даниил Медведев във финал на първия за годината турнир от Големия шлам - Откритото първенство на Австралия. Срещата започва в 10:30 часа.

Синер поднесе най-голямата сензация в историята на турнира, елиминирайки световния номер 1 Новак Джокович, който до този момент не беше губил полуфинал или финал в Мелбърн и се стремеше към защита на титлата.

Медведев от своя страна мина през иглени уши по пътя към финала, като още във втория кръг срещу Емил Русувуори той трябваше да обръща от 0:2 до 3:2, а направи същото и на полуфиналите срещу Александър Зверев.

Досега нито един италианец не е печелил титлата в Мелбърн, а последният руснак, който я вдигна, беше Марат Сафин през 2005-а във финал срещу местния любимец Лейтън Хюит.

Двамата тенисисти се познават много добре. Те са изиграли девет мача помежду си. Първите шест бяха спечелени от Медведев, а последните три - от Синер. Двамата играха пет пъти през 2023 година, като в четири от случаите това бяха финали - н Ротердам, на Мастърс-а в Маями, Пекин и Виена, като си разделиха по две победи. Синер и Медведев очевидно са орисани да играят финали, а сблъсъкът им в Мелбърн има предпоставки да се превърне в класика.

Яник Синер затвърди амбициите си за титлата

Италианецът срази набързо аржентинеца Себастиан Баес

преди 3 месеца в 14:33 ч.

6:3, Яник Синер е новият шампион на Australian Open!!!

Синер взе на бърза ръка първите две точки, но пък загуби следващите две. Италианецът стигна до шампионска точка след мощен форхенд от средата на корта, а отново с бомбен удар от тази страна сложи точка на спора и спечели първата си титла от Големия шлем!

Последно обновление в 14:34 ч. на 28.01

преди 3 месеца в 14:29 ч.

5:3

Медведев намалява изоставането си, но Синер ще сервира за титлата след секунди.

Последно обновление в 14:29 ч. на 28.01

преди 3 месеца в 14:25 ч.

5:2

Италианецът е на гребена на вълната! Той затвърди пробива и е само на гейм от тилата!

преди 3 месеца в 14:20 ч.

4:2 пробив за Синер!

Синер си осигури аванс от 0:30, след отличен минаващ удар, а гершка при волето на Медведев направи резултата 0:40. Италианецът пропусна първата възможност след сгрешен форхенд, но се възползва от втората и е все по-близо до титлата.

Последно обновление в 14:28 ч. на 28.01

преди 3 месеца в 14:16 ч.

3:2

Италианецът отново впечатли с няколко великолепни отигравания и спечели гейма на 15.

преди 3 месеца в 14:12 ч.

2:2

Този път Медведев уверено задържа подаването си и отново равенство.

преди 3 месеца в 14:09 ч.

2:1

Гейм на 0 за Синер и аванс от 2:1 за италианеца.

преди 3 месеца в 14:07 ч.

1:1

Също като своя съперник Медведев се озова догонващ при 15:30, но с няколко мощни сервиса неутрализира опасността.

преди 3 месеца в 14:02 ч.

1:0

Синер навакса изоставане от 15:30 и повежда в решителния пети сет. Брутално разиграване от 39 удара бе украшението на гейма.

Последно обновление в 14:03 ч. на 28.01

преди 3 месеца в 13:56 ч.

6:4, италианецът изравни сетовете!

Снимка 650875

Ще наблюдаваме пети сет! Подобно на третата част, италианецът отново проби в дестия гейм и израни общия резултат!

Последно обновление в 14:04 ч. на 28.01

преди 3 месеца в 13:48 ч.

5:4

Мощната игра на Синер го доближава до спечелване на сета. След кратка пауза Медведев ще сервира за оставане в четвъртата част.

преди 3 месеца в 13:44 ч.

4:4

За пореден път се стигна до 40:40 при сервис на руснака, но той отново успя да се измъкне.

преди 3 месеца в 13:40 ч.

4:3

Италианецът издържа първия по-сериозен тест в четвъртата част, като отрази възможност за пробив с ас, а след това отново началният удар му помогна да вземе и следващиге две точки.

преди 3 месеца в 13:32 ч.

3:3

Най-лесният сервис гейм на Медведев от дълго време насам и ново равенство в резултата.

преди 3 месеца в 13:29 ч.

3:2

Геймът започна с брутално разиграване, спечелено от Синер, последвано от двойна грешка на италианеца. Все пак световният №4 стигна до успех в следващите три разигравания и повежда с 3:2.

Последно обновление в 14:11 ч. на 28.01

преди 3 месеца в 13:24 ч.

2:2

Пореден тежък сервис гейм за Медведев, в който се стигналдо точка за пробив. Руснакът се спаси с печеливш бекхенд по правата, последваха мощен сервис и неуспешен прехвърлящ лоб на Синер и ново равенство - 2:2.

преди 3 месеца в 13:17 ч.

2:1

Синер не и без известни трудности взе подаването си и отново излиза напред в резултата в четвъртия сет. Физиотерапевт бе викнат на корта, за да окаже медицинска помощ на Медведев.

Последно обновление в 13:19 ч. на 28.01

преди 3 месеца в 13:11 ч.

1:1

Медведев отново изостана с 0:30, а след това и с 30:40, но все пак отрази точката за пробив с излизане на мрежата. Последва дълго разиграване, завършило с предизвикана грешка от форхенд на италианеца, а руснакът сложи точка на гейма с мощен ас.

преди 3 месеца в 13:07 ч.

1:0

Подобно на първия и третия сет, Синер повежда и в началото на четвъртата част.

преди 3 месеца в 13:00 ч.

6:4, Синер печели сета!

Снимка 650874

Световният №3 се озова в ролята на догонващ при 0:30, а малко по-късно трябваше и да спасява сетбол в полза на своя опонент. Той трепна и допусна грешка от форхенд, и така италианецът измъкна третия сет, като по този начин запази шансовете си за първа титла от Големия шлем живи.

Последно обновление в 13:43 ч. на 28.01

преди 3 месеца в 12:51 ч.

5:4

Медведев демонстрира, за пореден път, уменията си в защита и стигна до равенство при 40:40, но след това допусна непредизвикана грешка от форхенд. Неговият съперник се възполза и задържа подаването си. След почивката руснакът ще сервира за оставане в третия сет.

Последно обновление в 12:51 ч. на 28.01

преди 3 месеца в 12:46 ч.

4:4

Пореден безпроблемен сервис гейм за руснака и ново равенство.

преди 3 месеца в 12:42 ч.

4:3

За първи път от много време насам Яник задържа подаването си без да загуби и точка. Личи подобрение на процента вкаран първи сервис от италианеца до момента в третия сет - 68%.

преди 3 месеца в 12:40 ч.

3:3

Световният №3 отново възстанови паритета в третия сет - 3:3.

Последно обновление в 12:41 ч. на 28.01

преди 3 месеца в 12:35 ч.

3:2

Синер набързо поведе с 40:0, а след това затвори гейма на 15.

преди 3 месеца в 12:32 ч.

2:2

Още един рутинен сервис гейм за шампиона от US Open 2021.

преди 3 месеца в 12:27 ч.

2:1

Руснакът допусна две нетипични за него неточности от бекхенд в гейма, които помогнаха за каузата на Синер в третия сет. Италианецът затвори гейма с ас.

преди 3 месеца в 12:23 ч.

1:1

Подобно на своя съперник Медведев също задържа подаването си на 30.

преди 3 месеца в 12:20 ч.

1:0

Макар и не без проблеми, италианецът взе сервис гейма си и повежда в резултата в начало на третия сет.

преди 3 месеца в 12:13 ч.

3:6, два сета аванс за руснака!

Снимка 650873

Световният №4 взе първите две точки при сервис на руснака, който все пак стигна до сетбол при 40:30, но точно тогава допусна двойна грешка. Синер получи и възможност за нов пробив, но сгреши форхенд по диагонала. Медведев точно това и чакаше и не погледна повече назад, за да си осигури аванс от два сета.

Последно обновление в 13:45 ч. на 28.01

преди 3 месеца в 12:07 ч.

3:5

За първи път в мача Синер печели два поредни гейма. Италианецът ще се опита да върне и втория пробив, с който изостава, за да остане в битката за втория сет.

Последно обновление в 12:08 ч. на 28.01

преди 3 месеца в 12:04 ч.

2:5, пробив и за Синер!

Най-после и Синер успя да стигне до пробив, точно когато Медведев сервираше за спечелването на втория сет. Преднината на руснака, обаче, все още е доста голяма.

Последно обновление в 12:04 ч. на 28.01

преди 3 месеца в 12:01 ч.

1:5, Медведев отново взе подаването на съперника си!

Впечатляващата игра на Медведев проздължава с пълна сила! Той взе за втори път в сета подаването на своя съперник и ще сервира за аванс от 2:0 сета.

преди 3 месеца в 11:53 ч.

1:4

Пробивът е затвърден на бърза ръка и Медведев има аванс от 4:1 във втория сет.

преди 3 месеца в 11:52 ч.

1:3 руснакът пробива и във втория сет!

Ниският процент на вкаран първи сервис продължава да създава проблеми на италианеца, който допусна пробив и в началото на втория сет.

преди 3 месеца в 11:44 ч.

1:2

Синер продължи с нетипично големия брой непредизвикани грешки, което позволи на неговия опонент отново да вземе сервис гейма си на 0.

преди 3 месеца в 11:41 ч.

1:1 Маратонски гейм!

Синер поведе 30:0, но допусна няколко неточности и се стигна до възможност за пробив. Италианецът взе следващата точка с мощно драйв воле от форхенд, но малко по-късно Медведев отново получи шанс да пробие сервиса на съперника си. Руснакът, обаче, сгреши смач в близост до мрежата. Последваха две нови изравнявания, като в крайна сметка Яник се измъкна от трудната ситуация и задържа подаването си.

Последно обновление в 11:42 ч. на 28.01

преди 3 месеца в 11:29 ч.

0:1

Мощно начало за руснака и във втория сет. Световният №3 спечели подаването си без да загуби и точка.

Последно обновление в 11:31 ч. на 28.01

преди 3 месеца в 11:24 ч.

3:6, Медведев спечели първия сет!

Снимка 650872

Медведев стигна до два поредни сетбола при сервис на Синер, но италианецът успя да ги отрази. Руснакът си осигури и трета възможност, след успешен минаващ удар, а непредизвикана грешка от бекхенд на Синер сложи край на сета.

Последно обновление в 13:33 ч. на 28.01

преди 3 месеца в 11:18 ч.

3:5

Още веднъж световният №3 нямаше никакви проблеми при свой начален удар и се доближи още повече до спечелването на откриващия сет.

преди 3 месеца в 11:14 ч.

3:4

Подобно на първия гейм в мача италианецът загуби първото разиграване, но спечели следващите четири и взе трети гейм в първия сет.

преди 3 месеца в 11:11 ч.

2:4

Медведев отново вкара няколко мощни първи сервиси, гарнирани с добри изпълнения от форхенд и пак взе подаването си без особени затруднения.

Последно обновление в 11:12 ч. на 28.01

преди 3 месеца в 11:07 ч.

2:3

Синер спря серията от три поредни гейма за своя съперник и намали изоставането си в първия сет.

преди 3 месеца в 11:03 ч.

1:3

Световният №3 бързо затвърди пробива с експресен гейм спечелен на 0.

преди 3 месеца в 11:01 ч.

1:2 пробив!

Италианецът пропусна няколко сервиса и изостана с 0:40. Той да спаси първата точка за пробив, но след това не успя да се справи в близост до мрежата и Медведев прави първия пробив в мача!

преди 3 месеца в 10:56 ч.

1:1

Руснакът изпита известни затруднения на свой сервис, след като от 40:15 се стигна до равенство, но все пак успя да задържи подаването си и изравни резултата в началото на първия сет.

Последно обновление в 10:57 ч. на 28.01

преди 3 месеца в 10:50 ч.

1:0

Медведев спечели откриващата точка в мача с мощен ретур от бекхенд по диагонала, но Синер взе следващите четири разигравания, като завърши гейма с мощен ас по правата.

преди 3 месеца в 10:42 ч.