Първата ни ракета Григор Димитров изигра невероятен мач и победи световния №2 Карлос Алкарас в Шанхай. По този начин той се класира за четвъртфиналите на турнира от сериите "Мастърс 1000" с награден фонд 8,8 милиона долара.

Поставеният под №18 Димитров се представи брилянтно и елиминира водача в схемата Карлос Алкарас с 5:7, 6:2, 6:4 след малко повече от два часа игра и успя са влезе в челната осмица на надпреварата за втори пореден път, както и при последното си участие през 2017 година.

С победата 32-годишният хасковлия прекъсна серия от три загуби в три мача срещу Алкарас, като заработи 184465 долара и 180 точки за световната ранглиста, в която заема 19-ата позиция. За място на полуфиналите той очаква номер 22 Николас Хари (Чили).

Снимка 637367

Източник: Gettyimages

Ето как се разви двубоят:

Григор Димитров - Карлос Алкарас  5:7, 6:2, 6:4

ПЪРВИ СЕТ

Жребият определи Алкарас да сервира първи. Григор постави своя съперник под напрежение, докарвайки нещата до 30:30, но испанецът взе следващите две точки, а с това и първия гейм на сметката си.

Българинът имаше доста проблеми още в първия си сервис-гейм. Испанецът стигна до две точки за пробив, но Гришо демонстрира характер и изравни резултата. Алкарас от своя страна не трепна при подаването си и първата почивка дойде при резултат 2:1 в негова полза.

Димитров отговори подобаващо на предизвикателството и също записа гейм на нула.

Григор Димитров проби в петия гейм. Испанецът имаше проблеми със сервиса си в гейм №5 и Гришо се възползва по великолепен начин, затваряйки частта при 30:40.

Първата ни ракета имаше известни затруднения при последвалото си подаване, но в крайна сметка пробивът беше затвърден и Григор поведе с 4:2. Алкарас взе гейм №7 и отново се доближи на само един разлика.

Снимка 637365

Гришо имаше критичен момент в следващия гейм, след като изостана с 0:30, но демонстрира волята си и с няколко уникални сервиса обърна нещата и принуди испанеца да подава за оставане в първия сет. Алкарас се справи със задачата и оцеля - 5:4.

Димитров сервираше за спечелването на първия сет, но за съжаление нервите на българина не издържаха в ключовия гейм №10, Алкарас направи някои уникални отигравания и върна пробива.

Испанският майстор вдигна много нивото в заключителните акорди на първия сет, взе подаването си, проби в 12-тия гейм и го затвори със 7:5 в своя полза.

Снимка 637366

ВТОРИ СЕТ

Вторият сет започна великолепно за нашия тенисист и той успя да пробие още в първия гейм. При сервиса си срещна леки затруднения, но все пак успя да поведе с 2:0. Алкарас също взе подаването си и се разписа в сет №2 - 2:1.

Двамата бързо си размениха по още един гейм и резултатът стана 3:2. Григор сервира великолепно в шестия гейм и не даде никакви шансове на световния №2, оставяйки го на нула.

В така важния гейм №7 българинът постави Алкарас под сериозно напрежение и достигна до 30:40. Първият сервис на испанеца не влезе, Димитров се възползва и взе още първата точка за пробив със страхотен форхенд по диагонала - 5:2. Този път Григор не трепна при подаването си за затварянето на сета и го заключи с категоричното 6:2!

Снимка 636991

ТРЕТИ СЕТ

Двамата започнаха по отличен начин решителния сет в мача, вземайки по категоричен начин своите подавания и бързо докараха нещата до 1:1.Григор постави Алкарас под сериозно напрежение в третия гейм и достигна до брейк-бол при 30:40. Испанецът опита сервис-мрежа, но волето му излезе в аут и българинът проби.

Вдъховената игра на Димитров продължи и в следващия гейм, а пробивът беше затвърден при 40:15. Алкарас обаче показа, че няма да се предаде без бой и на свой ред взе подаването си на нула - 3:2.

Гришо беше категоричен и при следващия си сервис-гейм и бързо отново дръпна с два гейма напред. Напрежението се покачваше с всяка изминала минута, след като Карлито взе седмия гейм и докара нещата до 4:3.

Първата ни ракета продължи да играе уверено, затвори осмия гейм на 15 и принуди Алкарас да сервира за оставане в мача. Испанецът също взе подаването си на 15 и за Гришо предстоше най-важният момент - да сервира за мача.

ГЕЙМ, СЕТ, МАЧ - ГРИГОР ДИМИТРОВ! Решителният гейм започна с ас за Григор, а Алкарас сгреши от форхенд във втората точка и българинът поведе с 30:0. Последва феноменално разиграване, в което нашето момче загуби баланс, а Карлито се възползва и намали изоставането си. Страхотен сервис на Гришо обаче сведе нещата до 40:15 и си спечели два мач-бола. Първият беше отразен, но вторият не и Григор записа една от най-паметните си победи.