Европа се готви да затегне контрола над чуждестранните инвестици - знак, че Старият континент се опасява все повече от усилията на Китай да се превърне в доминираща световна сила, разказва Bloomberg.
Проучване на изданието в 28-те страни-членки на Европейския съюз показва, че поне 15 от правителствата активно или по-мълчаливо подкрепят чернова на ново законодателство, което ще създаде мониторинг върху инвестициите, идващи извън блока.
Резултатите показват, че Европа се събужда за рисковете, а не само за ползите от инвестициите, идващи предимно от Поднебесната империя. Изчисления показват, че през последното десетилетие Китай е инвестирала поне 318 милиарда долара в Европа (макар реалните цифри да са дори далеч над тази) в разнообразни проекти - от важна инфраструктура до високотехнологични компании. Вложенията надминават тези в САЩ за същия период.
Ходът на Европа отразява дилемата на правителствата по света, които се борят с нарастващото влияние на Китай. САЩ, Япония и Австралия има строги мониторингови програми.
Италия е сред държавите, които активно лобират за по-строг контрол, "защото вярваме, че търговията трябва да бъде честна, а инвестициите - продуктивни", казва Сандро Гоци, министър по европейските въпроси. "Трябва да преценим дали инвестициите от страни, които не са членки на ЕС, целят единствено правенето на бизнес, дали насърчават растеж и създават работни места в Европа, или целта им е просто да придобият и отнемат ноу-хауто на нашите компании извън континента".
Предложението на ЕС е да бъде създадена база данни на предходни чуждестранни инвестиции и механизъм, който да предупреждава за бъдещи, оставяйки възможността националните правителства да решават дали да ги одобряват, или не.
За България предложението "е един от нашите приоритети в търговското законодателство", заявява Министерството на икономиката.
Миналата година, когато ЕС за първи път представи подобна идея, Китай призова блока да спазва правилата на Световната търговска организация и да избягва политики, които създават дискриминация. Пекин посочи още, че инфраструктурната ѝ програма "Един пояс. Един път" носи ползи за всички.
Проучването показва разделение сред правителствата, като страни като Финландия настоява, че блокът не трябва да се поддава на протекционистки мерки, а други като Малта зоват, че малките икономики трябва да останат отворени за инвестиции. Великобритания и Чехия подчертава, че всички ограничения трябва да бъдат въвеждани на национално ниво. И все пак всички приветстват дебата.
Световните амбиции на Китай, включително желанието да доминират в областта на изкуствения интелект, притесняват Берлин и Париж: канцлерът Ангела Меркел и президентът Еманюел Макрон направиха Китай свой приоритет. Макрон обеща, че ще търси повече координация с Германия по темата, а самата Меркел смята да пътува до Пекин тази година.
milen-aleksandrov
на 03.05.2018 в 22:41:09 #1Вместо да измисли начин как да се конкурира, ЕС мисли начин да пречи. Какво стана? Не ви харесват нещо ПЧИ ли, а? Нали искахте глобализация, бе. Ми ето ви глобализация. Що ревете?