В Европа започна нова инициатива, за да се справи с икономическата миграция, борейки се с основните причини за нея.
Въпросът е едно от най-големите предизвикателства пред съвременна Европа и има огромно политическо значение. Новата инициатива се ръководи от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) - една от кредитните институции на Европейския съюз - която разработва програма наречена Инициатива за икономическа устойчивост.
Идеята е да се мобилизира допълнително финансиране от частния сектор заедно с публичния сектор за справяне с основните причини за миграцията. Досега Хърватия, Италия, Литва, Люксембург, Полша, Словакия, Словения и Великобритания са обещали да се включат в инициативата, която има за цел да повиши икономическата устойчивост в страните, от които идват мигрантите.
Финансовия министър на Люксембург Пиер Граменя подчертава необходимостта от противодействие на потока от икономическа миграция чрез инвестиране в страните, откъдето идва тя, като добави, че "хората напускат поради климатичните промени , икономическа ситуация, глад".
Той твърди, че заедно с държавната помощ са необходими нови инструменти, като целта е да се насърчи частният сектор да се включи и в тези проекти, тъй като само официалната помощ за развитие няма да успее.
Инициативата търси финансиране от частни дарители, за да се съчетае с финансирането от ЕИБ и насърчава участието чрез структуриране на облигациите, така че първият риск да бъде поет от институцията или чрез гаранционен механизъм за рискови проекти от частния сектор, или чрез издаване на финансови инструменти със социален ефект.
Принципът е структуриран около инвестирането в активи, които предлагат социални или екологични ползи, както и финансова възвращаемост.
Засега инициативата включва Западните Балкани, както и "южните квартали", сред които Алжир, Египет, Йордания, Ливан, Либия, Мароко, Палестина и Сирия. ЕИБ се стреми да увеличи финансирането си с 6 млрд. евро за период от 5 години (те ще бъдат добавени към вече предвидените 7.5 млрд. евро) и да насърчи допълнителни инвестиции до 15 млрд. евро.
Съществуващите проекти включват осигуряване на инвестиции в критична инфраструктура, както и насърчаване на подобреното предоставяне на обществени услуги и социална защита, за да се създаде дългосрочно решение.
Новите политики са много по-задълбочени и широкообхватни от споразумението от 2015 г. между ЕС и Африка, което основно се занимава с миграцията, предоставяйки средства за подпомагане на депортирането на нежелани мигранти и предотвратяване на напускането на хората.
През 2015 г. в Европейския съюз са пребивавали 2.2 млн. души, според данни на Европейския парламент.
Инвестирането в инициативи със социален ефект се е увеличило значително през последните няколко години, нараствайки с 17% миналата година, според Global Impact Investing Network.
Миналата седмица Международната асоциация за развитие на Световната банка стартира инициативата си "облигации за бедност", чиято цел е да помогне чрез предоставяне на заеми и безвъзмездни помощи на 75 от най-бедните държави в света. Размерът на облигациите е 1.5 млрд. долара, но желаещите да се запишат в програмата имат нужда от 3 пъти повече пари.
"Освен ако няма политически действия, насочени към неравенството в доходите, както и към неравенството на възможностите, тогава ще бъде трудно да се възстанови доверието (в многостранните институции)", заяви Кристалина Георгиева, изпълнителен директор на Световната банка.
Тя добави, че очаква да види нарастването на обхвата на инвестирането в инициативи със социален ефект с течение на времето.