Отборът на Манчестър Юнайтед постигна ценна победа с 2:0 като гост над състава на Аякс в първи 1/16-тина финален двубой от сблъсъка между двата тима в тазгодишното издание на турнира Лига Европа.

„Червените дяволи” изиграха спокоен двубой и взеха своето без много усилия, като точни за успеха бяха Ашли Йънг и Хавиер Ернандес след почивката.

През първата част двата тима не оправдаха очакванията за вълнуващ двубой и трудно достигаха до опасни положения пред вратата на противника. „Червените дяволи” владееха инициативата в средата на терена, но така и не успяваха да изненадат Аякс.

В 29-ата минута Луиш Нани подходи доста егоистично и пропиля може би най-добрата възможност за своя тим, стреляйки в аут, вместо да потърси взаимодействия с намиращите се на далеч по-добра позиция Руни и Ернандес.

Най-сериозната голова възможност през първата част дойде в 33-ата минута и бе на сметката на домакините. Де Йонг се освободи и стреля страхотно от около 25 метра в ъгъла на Де Хеа, но испанецът показа невероятен рефлекс и успя да избие топката в ъглов удар.

Вдъхновени от тази ситуацията домакините опитаха още няколко атаки, които предизвикаха напрежение в отбраната на Манчестър Юнайтед, но до гол не се стигна. В самия край на частта Аякс имаше претенции за дузпа, но главния рефер остана безмълвен.

След почивката „червените дяволи” излязоха на терена по-мобилизирани и очевидно решени да реализират скъпоценно попадение на чужд терен. Още след една минута игра Ернандес можеше да се разпише, но ударът му бе избит в корнер.

Шест минути по-късно отново мексиканецът бе намерен чудесно от Руни и се опита да изведе своя тим напред, но ударът му бе блокиран от Вермеер. Стражът трябваше да се намеси отлично и в 53-ата минута, след изстрел на Уейн Руни.

„Червените дяволи” все пак стигнаха до попадение в 59-ата минута. Луиш Нани нахлу в дясно наказателното поле и центрира, а топката стигна до Ашли Йънг, който финтира и спокойно прати топката в мрежата за 0:1 в полза на своя тим.

Голът успокои футболистите на сър Алекс Фъргюсън и те започнаха да играят още по-хладнокръвно и спокойно, докато Аякс трудно достигаше до голови възможности пред Де Хеа. Вместо това Нани, Руни и Ернандес взаимодействаха добре в предни позиции и пропуснаха няколко възможности да удвоят преднината си.

Една страхотна атака в 86-ата минута оформи и крайния резултат на „Амстердам Арена”. Антонио Валенсия отне топката в центъра на терена и намери Ернандес, който взаимодейства светкавично с Руни. Англичанинът можеше да завърши и сам, но предпочете да върне към мексиканеца, който не сгреши за 2:0.

Така Манчестър Юнайтед спечели първа победа в турнира Лига Европа в своята история и гледа уверено към осминафиналите след като си осигури комфортна преднина от два гола преди реванша на „Олд Трафорд” след седмица.

АЯКС - МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД - 0:2

0:1 Йънг (59')
0:2 Ернандес (86')