Натрупалият се в последните години световен технологичен потенциал ще се капитализира в течение на следващите 10-15 години. С такава прогноза излезе пред форум на Агенцията за стратегически инициативи помощникът на руския президент Андрей Белоусов.
Сега пред света се изправя въпросът за формирането на нови източници на икономически растеж. В момента лидер в търсенето на такива източници са САЩ, отбеляза Белоусов, цитиран от rns.online
Той е уверен, че „основен източник на растежа ще бъде този колосален, натрупан в последното десетилетие, технологичен потенциал в света, който до този момент не е капитализиран”. Според прогнозата на Белоусов тази капитализация ще стане в следващите 10-15 години.
На първо място става дума за медицинските технологии, свързани с дешифрирането на човешкия геном, комуникационните технологии и технологиите, които дигитализират промишлеността.
Към момента нито един световен център не е решил проблема със забавянето на икономическия растеж, смята експертът. Ако до кризата от 2008 г. САЩ са имали ръст на БВП над 3%, то сега трудно постигат среден ръст от малко на 2 процента. За Европейския съюз икономическият растеж преди кризата бе около 2 процента сега трудно достига 1 процент, което даже се счита от ЕК достатъчно оптимистична прогноза, посочва Белоусов.
Растежът на Япония, както си беше около 1 процент, толкова си и остана. В момента се наблюдава съкращаване на растежа на китайската икономика: преди кризата той се движи над 9 процента, последните 7 години спадна до под 8 на сто, а в близка перспектива ще се понижи до 6 процента, даде примери за своята теза експертът.
Андрей Белоусов говори и за още един изключително важен проблем на днешния свят: развитието на новите технологии доведоха до появата на „виртуалния човек”.
„Сега на арената излиза новият човек, който може да се нарече виртуален човек, той формира за себе си нова реалност, нови средства за комуникация. И това безусловно означава и нова формат и ново качество на живот ... но и безусловно нова диференциация между бедни и богати”, смята представителят на Кремъл.
Експертът отбеляза също така, че новите технологии ще обезценят доста от съществуващите в момента производства.