Цените на петрола се понижават в понеделник сутринта тъй като американските производители увеличават добива. Но котировките на суровината остават на равнища, максимални за последните три години.
Петролният пазар продължава да е загрижен за доставките поради немалката вероятност САЩ да излязат от ядрената сделка с Иран и да наложат отново санкции на страната. Странете, участнички в пакта ОПЕК+ за ограничаване на петролния добив спазват засега стриктно неговите е условия, което също не позволява ценете да спаднат по-значително.
В началото на търговия днес сутринта фючърсите за сорта Brent поевтиняха с 39 цента до 74.25 долара за барел.
Миналата седмица котировките се покачиха до 75,47 долара за барел, което е най-високата цена на северно-морската европейска марка от ноември 2014 година. Цената на Brent се е увеличила с близо 6% този месец, подкрепяна от очакванията, че САЩ ще подновят санкциите срещу Техеран.
В същото време американският еталон WTI се търгува по 67.89 долара за барел, което е с 21 цента под цената от сесията в петък.
В началото на тази седмица се наблюдава известен спад в обемите активността на търговията. Но общата тенденция е положителна и потенциал за растеж на петролния пазар остава, отбелязвана анализаторите от CMC Markets.
Действащите сондажи в САЩ през миналата седмица са се увеличили до 825, което е най-високото им ниво от март 2015 година. Добивът на суров петрол в страната е нараснал с 25% от средата на 2016 г. насам - до рекордните 10,59 милиона барела на ден.
Само Русия в момента произвежда повече - около 11 милиона барела на денонощие.