Министерството на правосъдието на САЩ е завело дело, за да блокира една от най-големите корпоративни сделки - придобиването на гиганта в медийната и развлекателна индустрия Time Warner от най-голямата телекомуникационнa компания в света AT&T.
Сливането ще намали конкуренцията и ще доведе до по-високи потребителски цени, смятат от правосъдното ведомство.
Медийният гигант Тіmе Wаrnеr, който е собственик на HBO и CNN, пpитeжaвa eвpoпeйcĸaтa Сеntrаl Еurореаn Меdіа, ĸoятo от своя страна притежава бългapcĸaтa bTV и още няколко водещи медийни групи в Източна Европа.
AT&T обеща да се бори с блокирането на сделката, като го нарече радикално отклонение от конкурентната практика на САЩ. Изпълнителният директор на AT&T Рандал Стивънсън заяви, че придобиването е било на добър път "доскоро". Той изказа опасенията си за възможно политическо влияние, което да възпрепятства сделката.
"Има много съобщения и спекулации дали всичко това се случва заради CNN. Честно казано не знам. Никой не трябва да бъде изненадан, че въпросът продължава да е на дневен ред", заяви Стивънсън.
Има съмнения, че зад спирането на сделката стои президентът Доналд Тръмп, който има остри противоречия със CNN и протестира срещу придобиването по време на кампанията си миналата година.
По-високи сметки
В делото, правосъдното министерство твърди, че сделката, оценена на повече от 85 млрд. долара, ще навреди на американските потребители.
"Това би означавало по-високи месечни сметки за телевизия и по-малко нови, нововъзникващи възможности за иновации, на които потребителите започват да се радват", заяви заместник главния прокурор Макан Делрахим от отдела за защита на конкуренцията на ведомството.
Според него комбинацията ще навреди на появата на нови онлайн телевизионни опции и ще даде на AT&T силата да принуди конкурентните компании за платена телевизия да плащат "стотици милиони долари повече" за съдържанието на Time Warner.
Институцията отрече каквато и да е политическа намеса.
Действията на министерството създават предпоставки за тежка битка в рамките на антитръстовото законодателство на САЩ, до което се прибягва рядко, особено в случаи, засягащи компании, които не се конкурират пряко.
Концентрация на власт
Общественото внимание върху сделката беше привлечено най-вече от коментарите на президента Доналд Тръмп по време на предизборната му кампания.
"Нямаше да има нищо необичайно, ако го нямаше целият този политически контекст", посочва Джордж Хей, професор по право и икономика в Корнел.
През кампанията си Тръмп бе категоричен сделката няма да бъде одобрена от неговата администрация, "защото е твърде голяма концентрация на власт в ръцете на твърде малко хора".
Предизвикателствата на вертикалните сливания - когато се съчетават фирми, работещи на различни нива в рамките на веригата за доставки на дадена индустрия - са рядкост, тъй като поне една от участващите страни трябва да има водеща позиция на пазара, за да предизвика притеснения, обяснява професор Хей.
В миналото регулаторните органи са били склонни на споразумения в такива случаи, приемайки, че сделките ще създадат ефективност, която би могла да бъде в полза на потребителя. Това се случи през 2011 г., когато регулаторът разреши сливане между Comcast и NBCUniversal.
Миналата година Делрахим заяви, че не вижда големи проблеми със сливането.
Радикално и необяснимо
AT & T нарече съдебното дело в понеделник "радикално и необяснимо отклонение от десетилетия на антитръстов прецедент".
"Вертикалните сливания като това са рутинно одобрявани, защото са в полза на потребителите, без да се отстраняват конкуренти от пазара. Не виждаме основателна причина за сливането ни да бъде третирано по различен начин", заяви главният юрисконсулт на компанията Дейвид Макатий.
Телекомът отрече, че сделката ще доведе до по-високи такси и заяви, че е бил готов да преговаря.
Преди това медиите в САЩ съобщиха, че Министерството на правосъдието е настоявало AT & T да продаде част от активите си като условие за одобрение. Опциите включват Turner Broadcasting или неговата сателитна мрежа. Стивънсън заяви, че не желае да продава CNN, която е част от Turner.
Професор Хей каза, че не е ясно какъв ще е случаят в съда и казусът все още може да бъде решен с извънсъдебно споразумение. Той е изненадан, че спорът се развива при управление на републиканците, тъй като те са били по-благосклонни към бизнеса в исторически план.
posredstven
на 21.11.2017 в 14:24:01 #1ATT е много гнусна фирмичка След неуспеха и с поглъщането T-Mobile ще опитва отново къде да инвестира мръсните си пари изкарани с робство