ЦСКА стартира по подобаващ начин пролетния дял на шампионата, след като разгроми с 3:0 борещия се за своето спасение тим на Ботев (Враца). Селекцията на Нестор Ел Маестро зарадва феновете си на националния стадион с офанзивен футбол и голове-красавци. Главният виновник за два от тях беше французинът Тибо Вион. Универсалният състезател на "червените" вкара на два пъти с впечатляващи изстрели от средна дистанция. Веднъж се разписа и Тобиас Хайнц.

Столичният гранд можеше да отбележи и още голове, но гредата попречи на Линдсет и Петров, а дейният Фернандо Каранга блесна с няколко пропуска.

Снимка 653925

Източник: startphoto.bg

Ботев (Враца) стартира впечатляващо този двубой, ала в крайна сметка инкасира ново поражение, което оставя "зелените" на предпоследна позиция във временното класиране. ЦСКА пък вече има еднакъв актив с Черно море.

Минута мълчание беляза началото на срещата. Преди първия съдийски сигнал на Радослав Гидженов, публиката на ЦСКА отдаде дължимото на непрежалимия Петър Жеков. Вълшебния стрелец приключи земния си път точно преди година и трибуните на националния стадион показаха, че величието му вечно ще носи бляскав спомен в техните сърца.

ЦСКА - Ботев (Враца) 3:0, развой на срещата по минути

Страхотни голове на Тибо Вион

Селекцията на Нестор Ел Маестро реши да не губи никакво време и моментално наложи дълбока преса в полето на Ботев (Враца). Стигна се и до корнер, при който с малко повече късмет, удар на Скаршем можеше да нанесе сериозни щети на гостуващия врачански тим.

Снимка 653924

Предпоследният във временното класиране обаче не искаше да изглежда като обречен на "Васил Левски". В петата минута Мартин Смоленски пусна фантастичен диагонал за Браян Переа, който за части от секундата се оказа сам срещу Димитър Евтимов. Бързи действия на сънародника му Браян Кордоба все пак направиха така, че цялата тази опасна ситуация да завърши с корнер.

Гостите от Ботев осъществиха още едно много опасно влизане в наказателното поле на домакините. Даниел Генов се възползва от свалена с глава топка от Браян Переа и стремежът му да отправи изстрел беше осуетен от това, че стражът Димитър Евтимов разгада събитията и се хвърли решително в неговите крака.

Капитанът на Ботев (Враца) - Даниел Генов, продължаваше да намира начини за елиминиране съпротивата на тромавия Браян Кордоба. В 15-ата минута №9 на врачани отправи прострелен пас около точката на дузпата, но там новото попълнение на ЦСКА - Улаус Скаршем, демонстрира висока тактическа подготовка и много умело затвори с тяло втурналия се към кълбото Илкер Будинов.

Снимка 653937

ЦСКА съумя да поведе в резултата с настъпването на 20-ата минута. Тогава отбраната на Ботев изчисти центрирана топка пред вратарското поле, но за зла беда на гостите, тя попадна в краката на Тибо Вион. Французинът не чакаше и втора покана, а със зверски удар от над 20 метра реализира безпощадно в долния десен ъгъл на Бариос. Голът бе прегледан от ВАР заради потенциален фаул в атака на Фернандо Каранга, който обаче така и не бе констатиран.

Селекцията на Нестор Ел Маестро набързо можеше да вкара и за 2:0, но този път Бариос съумя да реагира, отразявайки удар на Линдсет в 24-ата минута.

Ботев (Враца) можеше само да съжалява, че паритетът не бе възстановен в 29-ата минута. Бубакар Траоре отправи извеждащ пас от дълбочина за Браян Переа. Колубмиецът надбяга Петров и Кордоба, за да поеме застрашително към вратата на ЦСКА. И тук обаче с прекрасна реакция блесна Димитър Евтимов, който скъси ъгъла и блокира изстрела на бившия футболист на Лацио.

Снимка 653936

Динамичният сблъсък в центъра на София продължи с отлична ситуация за домакините. Тобиас Хайнц отново извади от арсенала си онези магически подавания, които го превърнаха в любимец на Сектор "Г". В 31-ата минута той матира отбраната на Ботев с перфектното центриране за Линдсет, който от непосредствена близост насочи единствено в гредата.

Фернандо Каранга можеше да ознаменува повторния си дебют за "армейците" с гол в 32-ата минута. Бразилецът се измъкна от засадата при статично положение и получи изгодната възможност да стреля с глава. Федерико Бариос обаче показа защо измести Краси Костов като титулярен страж на Ботев и с "котешки" рефлекс изби в корнер.

Снимка 653938

ЦСКА направи развоя на срещата далеч по-спокоен за себе си, след като удвои своята преднина в 36-ата минута. Второто попадение падна не и без помощта на вратаря Бариос. След серия от добри намеси, колумбиецът изпусна топката при едно центриране, а грешката му беше наказана с изстрел в мрежата на Тобиас Хайнц.

Фернандо Каранга мислеше, че в 45-ата минута вече е реализирал така жадувания от него гол с екипа на ЦСКА. Бразилецът дори тръгна да празнува със Сектор "Г", но в този миг чу и съдийския сигнал за засада, което предизвика ехидна усмивка на неговото лице.

Първото по-интересно положение за втората част бе регистрирано в 56-ата минута. То очаквано беше за футболистите на ЦСКА. Хайнц центрира от корнер, а високо над всички скочи Християн Петров. Ударът му с глава се отклони във вражески футболист и се превърна трудна за спасяване от Бариос. Латиноамериканецът отклони кълбото в гредата, а след това с добавката не сполучи и Фернандо Каранга.

Точно час след началото на мача, ново футболно бижу на Тибо Вион спомогна за сътворяването на класиката. Някогашният юношески национал на Франция отправи страховит изстрел от може би 35 метра. "Бомбата" му се заби неспасяемо в мрежата на Бариос и предизвика удивлението на всички фенове и играчи на "червените". Определено това беше вечерта на универсалния "армеец".

Снимка 653935

Снимка 653923

До края темпото на игра спадна и селекцията на Нестор Ел Маестро заслужено триумфира с трите точки. Победата можеше да бъде и още по-изразителна, но с пропуск блесна Шопов, а Петко Ганев изчисти топата от голлинията след акробатичен изстрел на Асприля.

В следващия кръг ЦСКА има много трудно гостуване на лидера Черно море. Ботев (Враца) има фундаментален сблъсък в битката за спасение срещу Пирин.