В първия кръг на плейофите футболна България ще стане свидетел на последното вечно дерби за сезона. В събота сили ще премерят вторият в класирането ЦСКА срещу петия Левски.

Армейците влизат във заключителната част на кампанията със завидно самочувствие срещу вечния си съперник.

Възпитаниците на Стамен Белчев може да се облегнат спокойно на статистиката, която е красноречива.

Левски не е печелил дерби срещу ЦСКА, ако Георги Кабаков е съдия

Ще опита да прекъсне негативна тенденция при пловдивчанина

До момента в плейофна фаза сини и червени са изиграли общо 13 двубоя, в които ЦСКА е спечелил 8, четири са равенствата, а Левски е постигнал само една победа, и то в първия подобен мач. Головата разлика логично е в полза на червените - 23-10, пише "Тема Спорт".

Вече споменатият успех на сините дойде през сезон 2001/2002 година, когато за първи път в елита кампанията завърши с плейофна фаза.

ЦСКА - Левски 3:1 (Развой на срещата по минути)

Вечното дерби е с начален час 16:15

На 24 април Левски със Славолюб Муслин надделя над вечния си съперник с 2:0 на стадион "Георги Аспарухов" след голове на Саша Симонович и Георги Иванов. В ответния двубой червените спечелиха с 1:0 в протоколен мач с гол на Владимир Манчев, тъй като сините си бяха осигурили шампионската титла.

Последва дълга пауза в първенството без плейофна фаза. Такава бе въведена през сезон 2013/2014. Вечното дерби се състоя на 15 март 2014 година, като червените спечелиха с гол дълбоко в добавеното време на Пламен Крачунов.

На 21 април ЦСКА дублира трите точки след победа с 3:1. Точни за водения от Стойчо Младенов тим бяха Омар Косоко, Иван Стоянов и Иван Маркович, а Радослав Цонев вкара дебютния си гол за Левски. Армейците завършиха на втората позиция след Лудогорец, а сините бяха пети в крайното подреждане.

Пламен Андреев  получи ново международно признание

Пламен Андреев получи ново международно признание

Ето подробности

Последва пауза от три години, в която вечните съперници не се изправиха един срещу друг в плейофите.

През 2017 година тимовете подновиха съперничеството си. В първия двубой, който се игра на 20 април, червените разбиха съперника си с 3:0. Тогава начело на армейците бе сегашният треньор Стамен Белчев и отборът му взе комфортна преднина от два гола след само 6 минути игра с голове на Арсенио Нунеш и Кирил Десподов.

Сектор Г: Въпреки всичко утре ще имаме частична хореография

Вижте какво заявиха оттам

В началото на втората част Фернандо Каранга, който и в момента води атаката на армейците, оформи класиката. Ответният двубой на 28 май също се оказа кошмарен за сините - нова победа за ЦСКА с 3:0. С два гола на Давид Симао и един на Густаво Кулма армейците изкова успеха си. В крайното класиране ЦСКА отново е втори, а Левски е трети.

На следващата година се стигна и до първото равенство. На 18 април червените поведоха с 2:0 след голове на Каранга от дузпа и Енрике Рафаел до 9-ата минута, но в началото на второто полувреме Иван Горанов върна едно попадение за Левски, а в 61-ата Паулиньо оформи равенството. В ответния мач на 15 май ЦСКА отново стигна до победата.

Стамен Белчев с дилеми за дербито с Левски

Драматичен двубой, в който червените на два пъти бяха изравнявани. Енрике Рафаел даде аванс на водения от Христо Янев тим в 19-ата минута, но Паулиньо вкара в 35-ата. Малко преди да изтече един час игра Кристиян Малинов отново изведе армейците напред, а в 78-ата Станислав Костов вкара втория гол за Левски. В последната минута на редовното време Рубен Пинто донесе успеха на червените и те продължиха отличната си серия над вечния съперник.

През 2019 година двата тима завъртяха скучно нулево равенство на 20 април в първия мач от плейофите, но в ответния на 21 май ЦСКА пак си тръгна с трите точки. Червените стигнаха до победата в заключителните минути на двубоя. В 70-ата Тиаго Родригеш откри, а в 86-ата Евандро оформи крайния резултат. Отново съперниците бяха съседи във финалното класиране - ЦСКА втори, а Левски трети.

През 2020 година сини и червени изиграха само един двубой помежду си заради пандемията от коронавирус, но какъв - 3:3. Янис Каргас си отбеляза автогол в 16-ата минута, но до почивката сините обърнаха резултата с голове на Иван Горанов от дузпа и Кали Тиам. В 58-ата Греъм Кери също от 11-метров наказателен удар изравни. В 62-ата Симеон Славчев отново даде аванс на Левски, но в 88-ата Али Соу оформи крайния резултат. Този път сините завършиха 4-ти, а ЦСКА отново бе 2-ри.

През 2021 година не се състоя вечно дерби в плейофите, тъй като сините не попаднаха в шестицата. Съперничеството се поднови на следващата. Тогава на 17 април двата тима завъртяха ново нулево равенство. За последно двата тима се срещнаха на 7 юни миналата година, когато ЦСКА спечели с 2:0, но победата се оказа пирова, тъй като Лудогорец отново триумфира с титлата.