Ботев Пловдив постигна първа победа в елита през 2024 година. В среща от 22-ия кръг "канарчетата" надиграха последния в класирането Етър с 2:0. И двете попадения за домакините на стадион "Христо Ботев" бяхо дело на юноши на клуба - Атанас Чернев и Димитър Папазов, за които това бяха първи голове на ниво Първа лига.

В 71-вата минута Чернев с глава прати топката в мрежата на Мартин Величков и даде аванс на "канарчетата" с първия си гол в елита на българския футбол. В 86-ата минута Папазов сложи точката на спора с дебютното си попадение в мъжкия футбол.

Ботев (Пловдив) започна по-силно мача и стигна до първо добро положение в десетата минута Самуел Акере проби отдясно и стреля от границата на наказателното поле, но Мартин Величков изби. Акере пробва нов изстрел, но топката бе изчистена в корнер, от който не последва нищо интересно.

В 19-ата минута домакините пропуснаха златен шанс да излязат напред в резултата. Фаустас Степонавичюс бе забравен в наказателното поле на Етър и с десния крак засече центриране от ъглов удар, но за негово съжаление топката срещна левия страничен стълб.

В следващия четвърт час Ботев продължи да е отборът, който владее инициативата, но темпото на игра значително спадна и до интересни голови ситуации не се стигна.

В 38-ата минута Етър стигна до първата си възможност за попадение. Жан-Марк Тибуе проби добре отляво и центрита на втора греда към Ловре Кнежевич, който засече топката от близка дистанция, но не уцели вратата на Матвей Игонен.

В добавеното време на първата част Етър организира контраатака, Николай Янков успя да нанесе удар от наказателното поле, но топката премина високо над вратата на домакините.

Второто полувреме започна с натиск за Ботев (Пловдив). Час игра след началото на мача влезлият от резервната скамейка Ехидже Укаки навлезе в наказателното поле и пробва удар, но бе блокиран от защитник на Етър и топката излезе в корнер. От центрирането след ъгловия удар не последва нищо сериозно.

В 68-ата минута "канарчетата" организираха добро нападение, а Николай Минков нанесе удар от границата на наказателното поле, но много високо над вратата на Етър. Две минути след това се стигна до много чисто положение за "канарчетата", след като Ивелин Попов от аутлинията центрира за Георги Николов, който стреля с глава, но Величков с една ръка изби.

Снимка 654779

Източник: startphoto.bg

В 71-вата минута натискът на Ботев (Пловдив) даде резултат и "жълто-черните" излязоха напред в резултата. Самуел Акере предостави центриране към наказателното поле на Етър, където влезлият от пейката Дидис Пита не успя да я изчисти и я качи на главата на Атанас Чернев, който с глава я насочи към вратата и с помощта на левия страничен стълб даде аванс на Ботев - 1:0. Това бе първи гол на Чернев в българския футболен елит.

Четири минути по-късно домакините можеха да отбележат втори гол, с който да си решат всичко. Самуел Акере проби отдясно, навлезе в наказателното поле и стигна до аутлинията, след което подаде към Укаки, който не успя да нанесе чист удар и подхлъзвайки се нанесе удар покрай вратата на Мартин Величков.

В 86-ата минута интригата приключи с второ попадение на Ботев (Пловдив). Ивелин Попов отне топката и я пусна към Георги Николов, който намери Джеймс Ето'о, а той изведе влезлия от резервната скамейка Димитър Папазов, а той останал очи в очи с Мартин Величков не сбърка и покачи на 2:0. Това бе първи негов гол за Ботев в мъжкия футбол.

Снимка 654778

Така Ботев събра 32 точки и се намира на седмото място във временното класиране, докато Етър остава последен с едва 10. В следващия кръг "канарчетата" гостуват на Славия, като преди това приемат Спартак (Варна) в 1/4-финален двубой зо Купата на България. От своя страна "болярите" ще играят срещу Локомотив (София) на стадион "Ивайло" след седмица.

Ботев (Пловдив) -  Етър 2:0, (Развой на срещата по минути)

Ботев (Пловдив) - Етър 2:0, (Развой на срещата по минути)

Двубоят на стадион "Христо Ботев" стартира в 17:30 часа