Чакането свърши! Днес на Олимпиадата в Париж започнаха борбите. В първия ден от програмата на тепиха ще беше българинът Кирил Милов. Той участва в най-тежката категория до 130 кг, където е и легендата на световния спорт - Михаин Лопес от Куба. Милов претърпя операция и се възстановяваше след нея, а сега беше в нова за него категория.

Днес са борбите от класическия стил до 60 кг - осминафинали, четвъртфинали и полуфинали, както и до 130 кг - отново осминафинали, четвъртфинали и полуфинали. И тези при жените до 68 кг.

Кирил Милов е двукратен световен вицешампион и европейски шампион. От Европейско има още два сребърни медала и един бронзов. Дупничанинът спечели сребърен медал от младежката Олимпиада за кадети.

През 2024 година участва само на Европейското, където спечели бронз. Статистиката му за годината е 4 мача, 3 победи и една загуба, точкова разлика 27:4.

Милов се изправи на осминафинал срещу кубинеца, състезаващ се за Чили - Ясмани Акоста. Съперникът му е пети от игрите Токио 2020 и шампион на панамериканското първенство. Той е бронзов медалист от световното първенство в Париж 2017, а на предишната Олимпиада в Токио 2020 завърши на пето място.

За 27-годишния Кирил Милов това беше второ Олимпийско участие. На Игрите в Токио той завърши на осмо място, след като достигна до четвъртфиналите в традиционната си категория до 97 кг.

Днес Милов се бори мъжки, но отпадна на осминафинал. Видя се голямата разлика в килограмите и ръста на двамата атлети. Грамадният Ясмани Акоста видимо беше много по-едър от българина.

Въпреки това, Кирил започна отлично срещата и спечели първата точка в нея, след което съперникът му беше поставен в позиция "партер". Така завърши първата част.

Снимка 677618

Източник: startphoto.bg

След почивката нещата се обърнаха. Акоста изравни, а Милов беше в "партер". Точката устройваше напълно състезаващия се за Чили кубинец. До края на схватката нашето момче опита всичко да спечели нова точка, но не успя. Съдията също помогна на Акоста. Сега Кирил ще се надява да бъде изтеглен от съперника си на репешаж в битка за бронзов медал.

Снимка 677616

За щастие, точно това се случи. Състезателят на Чили се класира на финал. Така Милов е на победа в репешажа от схватка за бронзовия медал на Олимпиадата. Кубинецът Акоста пише история за Чили. Защото тази страна печели първия си медал в борбата на Олимпиада в историята. А най-важното е, че помогна и на нашето момче да е в играта за медал.

Милов ще излезе срещу египтянина Абделатиф Мохамед, трети от световното през 2023 и 7-кратен шампион на Африка. А при успех ще спори за бронза срещу китаеца Ленгж Менг, трети на азиатското първенство.

Решажите са от 12:00 часа, когато участието си започва и Айк Мнацаканян.

Финалните срещи са утре вечер от 20:15 часа.

Ангел Домусчиев, пратеник на ТОПСПОРТ в Париж, Франция.