Българският национален отбор по футбол постигна първата си победа за сезон 2024/25 в турнира Лига на нациите. В мач от Дивизия С, група С3, селекцията на Илиан Илиев взе домакинството си на Северна Ирландия с 1:0. Пред 13 000 зрители, създали уникална атмосфера на стадион "Христо Ботев" в Пловдив, "трикольорите" демонстрираха изключително себераздаване срещу коравите островитяни. Единственото попадение падна малко преди почивката, когато Кирил Десподов наказа груба грешка на съперниковата отбрана.

Снимка 681747

Източник: startphoto.bg

Победата за България можеше да бъде и по-изразителна, но на два пъти гредата спасяваше вратаря Бейли Пийкок-Фаръл. От другата страна на игрището, отбраната ни бе изключително стабилна и заедно с Димитър Митов не допусна някакви драматични мигове, за които може да споменем в тези встъпителни редове.

Снимка 681754

Така след първата си победа от месец март, хората на Илиан Илиев се изравниха с Беларус на върха в група С3. По-рано днес "белите криле", малко изненадващо надвиха Люксембург, и по този начин също имат 4 точки като "лъвовете". Северна Ирландия остава на третата позиция с три пункта.

Десподов ще запише мач №51 с националната фланелка, изравнява се с легендарни играчи

Деспокод днес ще се изравни с някои от най-великите наши футболсти

Минутите преди началото на двубоя нямаше как да бъдат по-мотивиращи за момчетата на Илиан Илиев. Домакините се бяха постарали максимално за настроението на всички по трибуните, а трио "Сопрано" изпя на живо химните на двата национални отбора. Естествено, "Мила, родино" донесе и сълзи в очите на част от нашите футболисти, което беше достатъчно ясен знак, колко значим за тях е сблъсъкът със северноирландците.

Селекцията на Илиан Илиев беше близо до бленуваното откриващо попадение още в третата минута. Кирил Десподов изпълни остро корнер на близка греда, който бе отигран от Георги Костадинов. Насочването му с глава предизвика реакцията на Бейли Пийкок-Фаръл, а това създаде и невероятно меле в малкото вратарско поле на Северна Ирландия. В карамбола Живко Атанасов пробва да насочи в мрежата, но някак си стражът на гостите отби с глава в собствената си странична греда. Там някъде се включи и Алекс Петков, но и това не промени липсата на малшанс, сполетяла "лъвовете" при това положение.

Снимка 681769

През следващите няколко минути гостите от Острова леко изнесоха играта напред, но няколко центрирания и един далечен удар не притесниха по никакъв начин Димитър Митов и отбраната пред него.

Отговорът на българския тим бяха две добри включвания, по фланговете, които бяха дело на Нюрнбергер и Кирил Десподов. При тях крайният адресат беше Алекс Колев, но отбраната на съперника винаги беше крачка пред нападателя на Левски.

Кирил Десподов пресече пас на опонента и пое смело с топка в крака в 21-ата минута. Капитанът завърши соловата си акция с шут, който обаче не намери целта.

Снимка 681770

Звездата на Северна Ирландия - Конър Брадли, който е резерва в Ливърпул, загатна за качествата си, след като изработи за себе си добра възможност да обстрелва българската врата. Въпреки отскочилата от тревата топка, Митов внимаваше и улови с лекота.

Главният съдия в мача - Тасос Сидоропулос, пожали Северна Ирландия в 29-ата минута, когато спести директен червен картон на Пади МакНеър. Юношата на Манчестър Юнайтед влезе грубо в краката на Радослав Кирилов, но за провинението си получи само официално предупреждение. Дори нямаше и съвет от ВАР ситуацията да бъде преразгледана, разочароващо...

Снимка 681767

При споменатата ситуация 60 секунди по-рано, българите получиха шанс да изпълнят пряк свободен удар от границата на наказателното поле. Капитанът ни Десподов се нагърби с изпълнението и то беше безупречно. За жалост обаче кълбото се отби само в дясната греда на големия късметлия тази вечер Бейли Пийкок-Фаръл.

Най-сетне късметът се усмихна на "трикольорите" и селекцията на Илиан Илиев заслужено поведе с 1:0, пет минути преди почивката. България наложи отлична преса, при която вратарят Пийкок-Фаръл се огъна под напрежението и подаде към Алекс Колев. Нашият централен нападател направи така, че веднага да отправи премерен пас към непокрития Кирил Десподов, който на празна врата вкара, за да доведе до делириум над 13 000 наши сънародници на стадион "Христо Ботев".

Снимка 681764

Втората част започна с изпитание пред нашия вратар Димитър Митов. Футболист на Северна Ирландия "центрира" топката от тъч и само решителната намеса на стража ни направи така, че тази ситуация да не се превърне в изключително неприятна за "трикольорите".

Селекцията на Майкъл О'Нийл се възползва от грешка на Виктор Попов в 57-ата минута, когато бранителят на Черно море "оголи" своята зона и позволи на Джамал Люис да навлезе много опасно до нашето наказателно поле. За радост "зелено-белите" не успяха да разгърнат максимално акцията си, за да може Дион Чарлс да направи нещо значимо при удара си.

България - Северна Ирландия 1:0 (Развой на срещата по минути)

Кирил Десподов се превърна в очаквания герой

Сигнална лампичка за българската отбрана бе задействана в 69-ата минута, когато Шейн Лейвъри получи пас от дълбочина и остана очи в очи с нашия Митов. Националният ни вратар се намеси по фамозен начин, но имаше и засада, което даваше допълнително спокойствие, че паритетът няма как да бъде възстановен.

Снимка 681756

Към края северноирландците започнаха да центрират от всевъзможни локации, за да може нападателят им Лейвъри да отиграва с глава. При едно такова коравият стрелец насочи с глава, но над горната греда на Митов.

До края и пред Белърд се откри възможност за попадение, но в крайна сметка България удържа на натиска и заслужено се поздрави с първата си победа за сезон 2024/25 в Лигата на нациите.

Снимка 681753

На 12 октомври България ще има ново домакинство в Лигата на нациите. Това ще се случи срещу Люксембург, който е на последната позиция в група С3.

Люксембург - Беларус 0:1 в мач от Лига на нациите