Семен Новиков е последният ни представител от класическата борба, който ще дебютира на Олимпиадата в Париж. Днес в категория до 87 кг той ще срещне на осминафинал Турпал Али Бисултанов (Дания).

Двубоят е седми в програмата на тепих С и ще започне след 13:00 часа българско време.

26-годишният Новиков дебютира на Олимпиада. Той е европейски шампион от Рим 2020, но тогава се състезава за родината си Украйна. След като взе българско гражданство през миналата година, той стигна до бронз на Световното първенство в Белград и на Европейско в Загреб.

Снимка 677842

Източник: startphoto.bg

22-годишният етнически руснак Бисултанов е европейски шампион от Будапеща 2022 и световен вицешампион от Белград 2022. Той също ще направи Олимпийски дебют днес.

Тази година Новиков участва само на втория рейтингов турнир в Будапеща и го спечели с 4 победи от 4 срещи. Точкова разлика 11:3.

ЕТО КАК СЕ ПРЕДСТАВЯ СЕМЕН НОВИКОВ:

Страхотно започна първото участие на Новиков на Олимпиада! Нашето момче не даде никакви шансове на натурализирания от Дания руснак Бисултанов.

Както често се случваше през тази година, Семен беше истинска машина след почивката. Той губеше с 0:1 до нея, след като беше поставен в партер заради пасивност.

Снимка 677838

През вторите 3 минути Новиков разпиля съперника си. Този път Бисултанов беше в партер. Резултатът стана 1:1, а след това Семен дръпна със 7:1. Опонентът поиска видео повторение за нарушение на правилата и го спечели. Така нашият атлет водеше с 5:1. Минута и половина преди края, той не даде шанс на руснака дори да си помисли, че може да направи нещо. И с 5:1 стигна четвъртфиналите. Страхотно представяне и радост за всички българи!

Снимка 677837

В следващия кръг Семен Новиков ще се бори с грузинеца Лаша Гобадзе, който се справи трудно с алжиреца Сид Азара.

Снимка 677849

Уникалното представяне на Семен Новиков продължи и на четвъртфинала! Той губеше с 1:3 на почивката, но отново дойде втората част, където нашият борец се превръща в лъв!

Резултатът стана 2:3 за грузинеца, който беше свален в партер. Гобадзе започна да бави мача, като поиска медицинска помощ. Това не изнерви Семен.

Снимка 677869

Точно обратното - 1.50 минути преди края, Новиков започна да разнася съперника из тепиха. Обърна до 5:3 в своя полза. За да стане 7:3 и опонентът да поиска челиндж. Да, ама не! Той загуби апела, а крайното 8:3 за Селен Новиков прати нашия любимец на полуфинал. Това означава, че със сигурност ще се бори за медал. Дай Боже да излезе на финал за златото!

Последно препятствие за Новиков преди финала ще е вторият в ранглистата Давид Лозончи от Унгария. Той победи сърбина Александър Коларов изключително трудно - със загубен чалиндж от Коларов в последните секунди.

За първи път от 24 години насам, България отново има финалист на Олимпиада в мъжката борба! Последно на финал бяха Армен Назарян и Серафим Бързаков през 2000 година. Сега е Семен Новиков!

Снимка 677906

Мачът с Лосочни се разви като предишните два. Новиков губеше първата част с 0:1, но във втората се бори лудо. Той изравни за 1:1, след което беше свален незаслужено в партер. Треньорът му Сослан Фарниев поиска обяснение и получи жълт картон.

Новиков събра всичката сила в себе си и поведе с 2:1. В последната секунда съперникът му поиска челиндж за нарушение на правилата. Всичко висеше на косъм. За щастие, нарушение нямаше и с 3:1 Семен Новиков се класира на финал. Той е утре вечер, а негов съперник ще бъде Алиреза Мохмадипиани от Иран.