Приказките са красиви, когато завършват щастливо. Именно такава е приказката на Семен Новиков до момента. Естествено, златото в Париж не е краят й, а, искрено се надяваме, само началото. На още и още големи успехи на тепиха. Семен вече осъзнава какво е да бъдеш Олимпийски шампион, както сам призна в едно от многото си интервюта напоследък. Интересът към него е огромен. Но как започна Семен със спорта и как стигна до България? ТОПСПОРТ дава отговори на тези въпроси. Ето историята на атлета...
Новиков е роден на 11 декември 1997 година в Харков, Украйна. Попада съвсем случайно в борбата. Има съсед, който е треньор. Той вече не е между живите. Харесал го е и говорил с родителите му да започне да тренира. Тогава Семен е само на 6 години. Но това с борбата за него не е любов от пръв поглед. Много пъти той дори бяга от залата. Най-дълго отсъства от този спорт 6 месеца. Постепенно осъзнава, че му се отдава и става сериозен в заниманията. Искрицата любов започва да гори и с годините се превръща в силен огън.
Източник: startphoto.bg
На Световното за младежи до 23 години в Будапеща през 2018 година печели златото. Тогава на финала надвива кубинеца Даниел Ечевария. През следващата година отново е шампион, пак в Унгария. Но винаги е "втора цигулка" в Украйна. Защото е в категорията на националния им герой Жан Беленюк, който има две Световни и три Европейски титли. Беленюк също така е народен представител от партията "Слуга на народа". Тя е създадена и ръководена от президента Володимир Зеленски. Точно поради политически причини не отива на Европейското в Рим през 2020 година. Там се открива шанс пред Семен Новиков. Прегазва всички и става номер 1. След което заявява открито, че той трябва да отиде на Олимпиадата в Токио, а не Беленюк. Но го атакуват за тези му думи. Всеобщият любимец Беленюк отива в Япония и печели титлата - единствената за Украйна там.
Семен продължава да тренира. Идва обаждането от Гриша Ганчев, който го харесва по телевизията, до момента не го гледал на живо. Бизнесменът го кани да се бори за България. Според украинските медии, Ганчев е платил трансфер от 10 200 долара на местната федерация, за да освободят Новиков. Без това разрешение, той щеше да пропусне Олимпиадата в Париж и нямаше сега да има златен медал. Първоначално Новиков не иска да идва. Ганчев не му досажда. За нещастие на атлета, той получава тежка контузия и се нуждае от операция, която струва 8000 евро. Ганчев я плаща и казва на бореца, че нищо не му дължи и щом не иска, да не идва в България. Но Семен му е много благодарен и сам звъни за среща. Вече е твърдо решен да стане българин! Заради отношението на меценат №1 в нашия спорт към него.
Източник: startphoto.bg
Още в началото си у нас печели турнира "Никола Петров". След това взима бронз на Европейското в Загреб. Трети е и на Световното. Другият бронз е за... Жан Беленюк, който е до Новиков на стълбичката. Така, както беше и в Париж. Знамената на България и Украйна едно до друго. Но във Франция Семен спечели злато, а Бенелюк бронз, след което остави обувките си тепиха и се отказа от спорта.
Семен продължава да се притеснява за роднините си, които още са в Украйна. Те искат да дойдат в България, но към момента това няма как да стане. Сега там всички мъже до 60 години имат забрана да минават границата. А баща му е на 56.
Новиков стана третият украинец, който представлява България на Олимпиада. Другите двама са Леонид Базан и Володимир Дубов. И вторият натурализиран Олимпийски шампион в борбата след легендата Армен Назарян.
Това са златните страници от красивата приказка на Семен, която ще продължи да пише...
sssauron
на 14.08.2024 в 13:56:54 #4Интересна и поучителна история. Чист късмет, а и благородсво и далновидност от страна на Гришата. Ами на Гришата силата му е в борбата, не знам защо се занимава толкова време с футбол, та бра само ядове...
niko-nesh
на 14.08.2024 в 10:24:39 #3Тоя Жан не се ли усеща, че може буквално да го възприемат като "слуга", но не на народа, а нечий друг. С тази мулатско-негърска физиономия. Голям смях, изпускат един чистокръвен украинец, за да фаворизират един мулат, па макар и роден в Киев. Истината е, че трябва да има преборвания във всяка категория, както е в САЩ, за да се определи кой да представлява страната. Доста поучителна история впрочем.
ddoko-doko
на 14.08.2024 в 10:16:20 #2"...Още в началото си у нас печели турнира "Неикола Петров"..." Добре че Пехливан Ангел не е написал името на турнира "КокаКола Петров"... Липсата на чартъри се вижда.
fanty
на 14.08.2024 в 10:04:03 #1браво, Ачо, браво! така се представят нещата! с апломб, и без джиджибиджи. който си го може, си го може.....