Националният ни отбор гостува в Албания тази сряда. Всички свързваме малката балканска държава с мизерията, престъпността, бункерите, крадените коли. Оказва се, че и тя е „дала нещо на света"...

ИМЕТО
Името идва от най-древните обитатели на земите - илирите. Едно от племената им се е наричало Арбер, а по-късно Албаной, на което се основава съвременното Албания. На езика на страната името се произнася Шкипърия, което в превод означава Земя на орлите заради многото птици, които живеят в планините. Именно повелителят на небето е символът на страната, а двуглавата птица присъства в герба и в националния флаг.
ИСТОРИЯТА
Първите заселници по албанските земи са илирите, предшественици на днешните албанци. Днешната територия на страната е заобиколена от мощни империи още от ранни векове. Тя е част Римската империя (провинции Илирик и Далтамация), а след това е и в пределите на Византия.
От 1478 година е част от Османската империя. След Балканската война Албания обявява независимостта си, но размириците продължават. През 1928 година Ахмед Зогу се провъзгласява за крал и управлява до 1939-а. Страната е окупирана от Италия по време на Втората световна война, а съпротивата на комунистите се води от
ЕНВЕР ХОДЖА
Той застава начело на народната република (2 януари 1946 година). Ходжа скъсва отношения с Югославия, страхувайки се, че Албания ще бъде погълната от "алчните сърби". Започват политически чистки - избива хората, близки до югославския диктатор Тито, прекратява икономическите споразумения, освобождава се от Югославската опека.

Скъсва отношенията си със своите идеологически събратя. Обръща гръб както на Москва, така и на Запада. Албания разчита единствено на себе си и поддържа в постоянна бойна готовност своята армия. Чужденците са изгонени, ограничен е туризмът, обществото се запечатва от външния свят. Страната е атеистична-забранени са колите, книгите. Изолацията е външнополитическа цел с цената на големи ограничения.

Само там и на остров Крит и досега действа кръвното отмъщение. Държавата е слаба и законите не действат. Енвер Ходжа избива старейшините, които знаят обичаите и така се прекъсва приемствеността. Албания е атеистична страна, живее тежко при социализма. Изолацията довежда до огромни финансови загуби. За десет години са построени „символите на страната" - 70 000 бетонени бункери, за да предпазват албанците от атака. След смъртта на Енвер Ходжа през 1985 страната започва тотално външнополитическо наваксване.

Преди десет години има опасност от разпадане. Тогава е крахът на финансовите пирамиди. Хората остават без пари и разграбват казармите. Страната е без оръжие, населението е въоръжено. Албанските семейства имат пистолети под възглавниците си. Оръжията по-късно попадат в съседните балкански държави и в голяма степен са причина за войните и размириците в последните години. ООН създава инициатива „храна срещу оръжие", за да накара хората да предадат откраднатото.

СТАНДАРТ, РЕЛИГИЯ
Животът там винаги е бил труден. Албания е една от най-бедните страни в Европа, като половината от трудоспособното население все още се занимава със земеделие, а се говори, че една пета работи в чужбина. Съществуват колосални проблеми с високата безработица, корупцията, която достига високоправителствени нива, и организираната престъпност. Мнозинството от албанците е мюсюлманско (70%), въпреки че религията е забранена по време на комунизма. Другите вероизповедания са източноправославие (20%) и римокатолицизъм (10%).

По повод на културната изостаналост на албанците, Любен Каравелов споменава: "Освен сърбите и българите, на Балканския полуостров живеят още три народности: гърци, румънци и арнаути; първите две народности имат своя култура и свой политически живот, а последната се намира в детско състояние."
Според официалната албанска статистика, 95% от населението са албанци, известни и като арнаути, а най-голямото малцинство е от гърци (3%).

Останалите официално признати малцинства са власи и македонци (признати само в Мала Преспа и село Връбник). В Албания живеят и сърби, черногорции, роми и българи. За принадлежността на славяноезичното население в посочените области (около Охридското езеро) се води спор между България и Република Македония. В Албания албанският е официален език, но се говори и гръцки, български или македонски език, влашки. Съществува и малобройно славяноезично черногорско малцинство. Много етнически албанци живеят в съседно Косово, Република Македония, Черна гора и Гърция.

БЪЛГАРИТЕ В АЛБАНИЯ
Според повечето данни българите в страната са повече от 100 000, групирани в Голо Бърдо, Преспа, Корчанско и Костурско и на границата с Черна гора. Сали Бериша през 2000 г. пръв от албанските политици призна, че българите в пределите на държавата са около 150 000 души. Много от известните личности в Албания са от български произход и в днешно време доста български деца учат в нашите висши и средни училища. Въпреки многото пропаганди (гръцка, сръбска, турска, албанска и влашка пропаганди), заплахи и др., на които са били подложени българите там през вековете, те до голяма степен са запазили своите български корени и обичаи. България и Македония спорят за тях, но политиката на македонците е по-далновидна и те и оказват помощ, докато ние сме ги забравили...

ЛИЧНОСТИ
Макар и малка и изостанала, Албания е дала на света символа на добродетелта Майка Тереза. Агнес Гонджа Боядзу е родена в Скопие, в албанско семейство от Шкодра. По-късно става монахиня, която получава Нобелова награда за помощта си към хората. Повече от 40 години помага на бедни, болни, сираци и умиращи в Калкута. Основава Мисия на добродетелта, за което след смъртта й Папата й дава титлата
"Благословената Тереза от Калкута".

Папа Клемент ХI през 18 век също е от албански произход.
Най-легендарната личност е Георги Кастриоти - Скендербег (1405 - 17 януари 1468). Той е национален герой на Албания, възпят в народни песни заради продължителната борба, която води срещу турските нашественици.
Една от емблематичните личности е Кемал Стафа, борил се за независимостта на страната през Втората световна война. Той е определян като човекът, донесъл свободата. На името му са наречени улици, сгради и училища, както и националният стадион, на който ще се играе срещата Албания - България.

Имат доста режисьори и актьори. Сред най-популярните са двамата братя Джон и Джеймс Белуши. От албански произход са изгряващите Елиза Душку и Масиела Луша.
Най-обичаната албанска актриса си остава Тинка Курти, която след 60 години на сцената продължава да работи на 75 години. И у нас има доста популярно име на сцената с албански произход. Става въпрос за Катерина Евро, която често разказва своята история и говори за своите роднини. Като заговорихме за обичани хора, албанският архитект Мехмет Иса построява храма на любовта Тадж Махал. Това се случва през ХV в Агра, Индия. Уникалната сграда е издигната по заповед на император Шах Джахан в чест на любимата му жена Мумтаз Маха.

АЛБАНИЯ
* Площ: 28 748 кв. км
* Население: 3 600 523
* Страната е разположена в югозападната част на Балканския полуостров, на брега на Адриатическо море. Граничи (в км) с Югославия - 285, Македония - 191, Гърция - 256 и има брегова линия 472 км. Голяма част от територията е планинска - Северноалбански Алпи, Томор и Кораб (с най-висока точка 2 764 м). Крайбрежието е равнинно.
* Климат - субтропичен, средиземноморски. Средните температури за януари са 8-9 градуса С, за юли 24-25 градуса С. Валежи - 800-2000 мм.
* Главни реки - Дрин, Семани, Вьоса. Езера - Шкодренско, Охридско, Преспанско. Растителност - субтропична, широколистни и иглолистни гори (50 % от площта).
* Средна продължителност на живота - мъже - 70 г., жени - 76 години.
* Столица - Тирана (430 хил. ж.). По-големи градове - Дуръс (85 хил. ж.), Албасан (83 хил. ж.), Шкодра (82 хил. ж.), Вльора (74 хил. ж.), Корча (65 хил. ж.).
* Административно деление - 36 окръга
* Президент: Бамир Топи
* Министър председател: Сали Бериша
* Валута: лек
* Официален език: албански