Националният ни отбор гостува в Албания тази сряда. Всички свързваме малката балканска държава с мизерията, престъпността, бункерите, крадените коли. Оказва се, че и тя е „дала нещо на света"...
ИМЕТО
Името идва от най-древните обитатели на земите - илирите. Едно от племената им се е наричало Арбер, а по-късно Албаной, на което се основава съвременното Албания. На езика на страната името се произнася Шкипърия, което в превод означава Земя на орлите заради многото птици, които живеят в планините. Именно повелителят на небето е символът на страната, а двуглавата птица присъства в герба и в националния флаг.
ИСТОРИЯТА
Първите заселници по албанските земи са илирите, предшественици на днешните албанци. Днешната територия на страната е заобиколена от мощни империи още от ранни векове. Тя е част Римската империя (провинции Илирик и Далтамация), а след това е и в пределите на Византия.
От 1478 година е част от Османската империя. След Балканската война Албания обявява независимостта си, но размириците продължават. През 1928 година Ахмед Зогу се провъзгласява за крал и управлява до 1939-а. Страната е окупирана от Италия по време на Втората световна война, а съпротивата на комунистите се води от
ЕНВЕР ХОДЖА
Той застава начело на народната република (2 януари 1946 година). Ходжа скъсва отношения с Югославия, страхувайки се, че Албания ще бъде погълната от "алчните сърби". Започват политически чистки - избива хората, близки до югославския диктатор Тито, прекратява икономическите споразумения, освобождава се от Югославската опека.
Скъсва отношенията си със своите идеологически събратя. Обръща гръб както на Москва, така и на Запада. Албания разчита единствено на себе си и поддържа в постоянна бойна готовност своята армия. Чужденците са изгонени, ограничен е туризмът, обществото се запечатва от външния свят. Страната е атеистична-забранени са колите, книгите. Изолацията е външнополитическа цел с цената на големи ограничения.
Само там и на остров Крит и досега действа кръвното отмъщение. Държавата е слаба и законите не действат. Енвер Ходжа избива старейшините, които знаят обичаите и така се прекъсва приемствеността. Албания е атеистична страна, живее тежко при социализма. Изолацията довежда до огромни финансови загуби. За десет години са построени „символите на страната" - 70 000 бетонени бункери, за да предпазват албанците от атака. След смъртта на Енвер Ходжа през 1985 страната започва тотално външнополитическо наваксване.
Преди десет години има опасност от разпадане. Тогава е крахът на финансовите пирамиди. Хората остават без пари и разграбват казармите. Страната е без оръжие, населението е въоръжено. Албанските семейства имат пистолети под възглавниците си. Оръжията по-късно попадат в съседните балкански държави и в голяма степен са причина за войните и размириците в последните години. ООН създава инициатива „храна срещу оръжие", за да накара хората да предадат откраднатото.
СТАНДАРТ, РЕЛИГИЯ
Животът там винаги е бил труден. Албания е една от най-бедните страни в Европа, като половината от трудоспособното население все още се занимава със земеделие, а се говори, че една пета работи в чужбина. Съществуват колосални проблеми с високата безработица, корупцията, която достига високоправителствени нива, и организираната престъпност. Мнозинството от албанците е мюсюлманско (70%), въпреки че религията е забранена по време на комунизма. Другите вероизповедания са източноправославие (20%) и римокатолицизъм (10%).
По повод на културната изостаналост на албанците, Любен Каравелов споменава: "Освен сърбите и българите, на Балканския полуостров живеят още три народности: гърци, румънци и арнаути; първите две народности имат своя култура и свой политически живот, а последната се намира в детско състояние."
Според официалната албанска статистика, 95% от населението са албанци, известни и като арнаути, а най-голямото малцинство е от гърци (3%).
Останалите официално признати малцинства са власи и македонци (признати само в Мала Преспа и село Връбник). В Албания живеят и сърби, черногорции, роми и българи. За принадлежността на славяноезичното население в посочените области (около Охридското езеро) се води спор между България и Република Македония. В Албания албанският е официален език, но се говори и гръцки, български или македонски език, влашки. Съществува и малобройно славяноезично черногорско малцинство. Много етнически албанци живеят в съседно Косово, Република Македония, Черна гора и Гърция.
БЪЛГАРИТЕ В АЛБАНИЯ
Според повечето данни българите в страната са повече от 100 000, групирани в Голо Бърдо, Преспа, Корчанско и Костурско и на границата с Черна гора. Сали Бериша през 2000 г. пръв от албанските политици призна, че българите в пределите на държавата са около 150 000 души. Много от известните личности в Албания са от български произход и в днешно време доста български деца учат в нашите висши и средни училища. Въпреки многото пропаганди (гръцка, сръбска, турска, албанска и влашка пропаганди), заплахи и др., на които са били подложени българите там през вековете, те до голяма степен са запазили своите български корени и обичаи. България и Македония спорят за тях, но политиката на македонците е по-далновидна и те и оказват помощ, докато ние сме ги забравили...
ЛИЧНОСТИ
Макар и малка и изостанала, Албания е дала на света символа на добродетелта Майка Тереза. Агнес Гонджа Боядзу е родена в Скопие, в албанско семейство от Шкодра. По-късно става монахиня, която получава Нобелова награда за помощта си към хората. Повече от 40 години помага на бедни, болни, сираци и умиращи в Калкута. Основава Мисия на добродетелта, за което след смъртта й Папата й дава титлата
"Благословената Тереза от Калкута".
Папа Клемент ХI през 18 век също е от албански произход.
Най-легендарната личност е Георги Кастриоти - Скендербег (1405 - 17 януари 1468). Той е национален герой на Албания, възпят в народни песни заради продължителната борба, която води срещу турските нашественици.
Една от емблематичните личности е Кемал Стафа, борил се за независимостта на страната през Втората световна война. Той е определян като човекът, донесъл свободата. На името му са наречени улици, сгради и училища, както и националният стадион, на който ще се играе срещата Албания - България.
Имат доста режисьори и актьори. Сред най-популярните са двамата братя Джон и Джеймс Белуши. От албански произход са изгряващите Елиза Душку и Масиела Луша.
Най-обичаната албанска актриса си остава Тинка Курти, която след 60 години на сцената продължава да работи на 75 години. И у нас има доста популярно име на сцената с албански произход. Става въпрос за Катерина Евро, която често разказва своята история и говори за своите роднини. Като заговорихме за обичани хора, албанският архитект Мехмет Иса построява храма на любовта Тадж Махал. Това се случва през ХV в Агра, Индия. Уникалната сграда е издигната по заповед на император Шах Джахан в чест на любимата му жена Мумтаз Маха.
АЛБАНИЯ
* Площ: 28 748 кв. км
* Население: 3 600 523
* Страната е разположена в югозападната част на Балканския полуостров, на брега на Адриатическо море. Граничи (в км) с Югославия - 285, Македония - 191, Гърция - 256 и има брегова линия 472 км. Голяма част от територията е планинска - Северноалбански Алпи, Томор и Кораб (с най-висока точка 2 764 м). Крайбрежието е равнинно.
* Климат - субтропичен, средиземноморски. Средните температури за януари са 8-9 градуса С, за юли 24-25 градуса С. Валежи - 800-2000 мм.
* Главни реки - Дрин, Семани, Вьоса. Езера - Шкодренско, Охридско, Преспанско. Растителност - субтропична, широколистни и иглолистни гори (50 % от площта).
* Средна продължителност на живота - мъже - 70 г., жени - 76 години.
* Столица - Тирана (430 хил. ж.). По-големи градове - Дуръс (85 хил. ж.), Албасан (83 хил. ж.), Шкодра (82 хил. ж.), Вльора (74 хил. ж.), Корча (65 хил. ж.).
* Административно деление - 36 окръга
* Президент: Бамир Топи
* Министър председател: Сали Бериша
* Валута: лек
* Официален език: албански
^blajunder^
на 17.10.2007 в 00:19:32 #7„Кръвта ми е албанска, гражданството ми - индийско, вярата ми - на католическа монахиня. От гледна точка на моето призвание, аз принадлежа на света. А от тази на сърцето ми - аз принадлежа изцяло на сърцето на Исус“, казва майка Тереза за себе си[2]. Нейни думи са все пак... А бе да ви кажа всяка страна е дала нещо на този Свят, та дори и Албания! Чак такива остри изявления, едва ли са нужни! Вярно, че не тук е мястото на тази статия, но пък защо да не ни светнат малко за албанците, за които аз лично нищо не знаех! Инач самият факт, че са мюсюлмани, говори красноречиво за това, че не заслужата уважение!!!!!! Най - мръсната религия! Айде със здраве))
Bran
на 16.10.2007 в 17:13:45 #6Албанците не са лоши хора, особено християните, но утре ще паднат.
Max Maier
на 16.10.2007 в 14:17:50 #5А защо простия автор на тази статия е забравил да спомене че Албания е била част от Първото българско царство?? Егати тъпанара!!!
генерал Карпов
на 16.10.2007 в 13:28:25 #4Албанците, които познавам са доста бели, православните албанци ми се струват свестни. Последния мач май се бяха държали добре и дори показали солидарност с медиците ни.
Gate 7 Red Olympiakos
на 16.10.2007 в 10:58:16 #3интересна статиика....аз лично познавам много албанци тук в гърция....гърците ги унижават,мачкат ги, но без албанците са загубени, защото тогава кой ще им копае градините, кой ще им прави суфлакитата, кой ще готви....лично аз се познавам с много албанци....вярно, малко мизерни изглеждат, но са топли хора, винаги готови да ти помогнат, готвят много вкусно и като цяло са много добри....и все пак 0-3 за нас утре вечер
генерал Карпов
на 16.10.2007 в 00:23:09 #2Хубава статия, интересно написана, трябваше ни и нещо такова да прочетем!
A*C*M
на 16.10.2007 в 00:14:53 #1И аз мерси