Финансовите аспекти на турнирите, организирани от ФИФА и УЕФА са неизменна част от функционирането на футболните институции, националните федерации и футболните клубове участващи в тях. Генерирането на приходи и разпределението на средствата са с първостепенно значение за развитието на най-популярния спорт. В тази връзка новият турнир Лига на нациите носи със себе немалко средства, които приятелските срещи не осигуряваха, поради своето естество и зрителския интерес към тях.

Българският национален отбор изигра вече първите си два мача от своята група в Лига "C", като постигна две победи и в момента е лидер в класирането. Наред с точките за националния коефициент, които прибавят момчетата на Петър Хубчев, те ще могат да заработят и никак не лош паричен ресурс от УЕФА.

България победи Норвегия с 1:0 и поведе в своята група в Лига на нациите

Смъртоносна "лъвска" захапка за норвежците, България с нов значим успех в Лига на нациите!

Победихме скандинавците с 1:0, големият герой се казва Радослав Василев

Общият награден фонд в рамките на целия турнир за всички 55 отбора е на стойност 76.25 милиона евро, като победителят ще спечели 4.5 милиона. Самото участие в турнира гарантира на националните гарнитури приходи, разпределени спрямо дивизиите, в които участват. А именно: Лига "A" - 1.5 милиона евро за всеки участник, Лига "B - 1 милион евро за всеки участник, Лига "C" - 750 хиляди евро за всеки участник, Лига "D" - 500 хиляди евро за всеки участник.

Победителят на всяка група от дивизията ще дублира тази сума, което означава, че при евентуално първо място за България, БФС ще генерира приход от 1,5 милиона евро (около 3 милиона лева), което е и максималната сума, която футболната ни централа може да си осигури.

Място в плейофите гарантира допълнителни приходи за отборите, участващи единствено в Лига "А", по неписаното правило "пари при пари отиват". Федерациите, които ще се борят и за трофея на турнира, получават средства в зависимост от мястото, което ще заемат. Тоест: Първо място - 4.5 милиона евро, второ място - 3.5 милиона евро, трето място - 2.5 милиона евро и четвърто място - 1.5 милиона евро.

Няколко лъча надежда за "Хубчева България", Норвегия не може да ни спре

Няколко лъча надежда за "Хубчева България", Норвегия не може да ни спре

Промените в отбора са очевидни и предимно положителни

Най-голям финансов ресурс в абсолютно измерение може да си осигури победителят в плейофите от Лига "A" - 7.5 милиона евро, съответно от Лига "B" - 2 милиона евро, Лига "C"- 1.5 милиона евро и Лига "D" - 1 милион евро.

Друга важна част от приходите са свързани с телевизионните права, особено тези, касаещи плейофите, които международната организация реши да се определят в "битка" между Италия, Португалия и Полша, попадащи в една група от Лига "А".

Как БФС би похарчил евентуално спечелените пари от новият турнир - за изграждане на нови бази, за подобрения на съществуващата инфраструктура или за нещо друго, остава да разберем. Разбира се, нека първо да бъдат спечелени...

България показа, че битки се печелят и с "old school" футбол

България показа, че битки се печелят и с "old school" футбол

Няколко извода след победите над Словения и Норвегия