Повечето срещи между България и Албания са за балканско първенство, олимпийски квалификации и приятелски мачове. Двете страни се срещат по веднъж в световни квалификации (за Мондиал'82) и в европейски цикъл (за Евро'96).

Въпреки че първия път България побеждава два пъти с 2:0 и 2:1, не се класираме за световния форум в Испания. За сметка на това след реми в Тирана (1:1) и победа в София (3:0) отиваме в Англия, където дебютираме на европейско през 1996 година.

Особено интересно протича евроквалификацията ни като гости на Албания. При ремито на стадион "Кемал Стафа" в Тирана на 6 септември Стоичков открива резултата в 8-ата минута, а Ракли изравнява в 15-ата. За червения картон на Петър Хубчев разказва тогавашният вратар и сегашен президент на БФС Боби Михайлов.

"Знаеш, че Петьо е много коректно момче. Но след като ни изравниха, албанците започнаха да ни атакуват яростно. В един момент техен играч ме финтира. Бях паднал на земята и виждах как топката всеки момент ще влезе в мрежата. В този момент Хубчев се хвърли самоотвержено и през краката повали техния футболист извън пеналта. Съдията автоматично му вдигна червен картон", спомня си бившият капитан на България.

Но това не е всичко. При излизането си от терена, още силно афектиран, Хубчев блъска картона на арбитъра от Малта Агиу. За гяволъка си Петър е наказан да не играе в следващите три евроквалификации на националния тим. Първият мач, в който Хубси изтърпява наказанието си, е домакинството ни срещу Албания в София.

Класическата победа с три чисти гола лъже, че нашият състав взима лека победа. След сравнително ранен гол на Данчо Лечков в 15-ата минута започва ходене по мъките. Попадение на спокойствието така и не влиза, а при редки контри на албанците Боби Михайлов трябва да проявява класата си. Треперим чак до 80-ата минута, когато в рамките на две минути Емил Костадинов фиксира крайния резултат 3:0.

Следващите два мача, в които Хубчев не играе поради наказание, са срещу Грузия в Тбилиси (1:2) и последната среща с Германия в Берлин (1:3). Но сагата с червените картони за Петьо не свършва до тук. На първия мач на България срещу Испания на Евро'96 в Лийдс на "Елънд роуд" той отново получава глупав червен картон и пропуска срещата с Румъния. Взима участие в последния двубой на английска земя при загубата от Франция с 1:3. Това обаче е вече друга история...