Китай и държавите от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) продължават ползотворното си сътрудничество, а втората по големина световна икономика е готова да увеличи инвестициите си в региона.

Подготвят се кредитни линии за малкия и среден бизнес и съвместни проекти за подобряване на инфраструктурата. Регионът играе и важна роля в инициативата "Един пояс, един път", която е ключова за Пекин в последните години.

Това стана ясно по време на срещата на Междубанковата асоциация на Китай и страните от ЦИЕ в рамките на механизма 16+1, чийто домакин е Българската банка за развитие (ББР).

"Двустранният стокообмен между Китай и страните от Централна и Източна Европа достига 21.35 млрд. долара през 2017 г. - с 20% повече спрямо 2016 г. Най-видимите резултати са проектите в Белград, Босна и Херцеговина, жп линията между Унгария и Сърбия", отбеляза изпълнителният директор на ББР Стоян Мавродиев.

Китай и държавите от ЦИЕ ще си сътрудничат в развитието на проекти в индустриалните зони, търговията, услугите и иновациите, а ключова роля за това ще играят националните банки за развитие.

"Банките за развитие трябва да се превърнат в центрове за инвестиционно банкиране, да бъдат катализатори на процесите и посредници между заинтересованите лица на различни континенти", посочи Мавродиев.

Подобно сътрудничество е полезно и за българската икономика, която расте, но има нужда от подобряване на инфраструктурата в сектори като транспорта и енергетиката. Икономиката ни се нуждае както от инвестиции, така и от ноу хау, а предприятията - от средства за иновации и технически подобрения, както и подкрепа за износа.

През 2017 г. ББР е сключила с Китайската банка за развитие кредитно споразумение за подкрепа на общи инвестиционни проекти на стойност 80 млн. евро. Финансирането е спомогнало за развитие на важни проекти в транспорта, възобновяемите източници, строителството, промишлеността, земеделието и т.н.

"През 2017 г. с ББР бе сключено и Споразумение за финансово сътрудничество за кредитна линия за 50 млн. евро от Exim bank of China за финансиране на българския бизнес", припомни министърът на икономиката Емил Караниколов.

България и Китай работят и върху подписване на кредитно споразумение с Индустриалната и търговска банка на Китай, което ще е второ след това през 2016 г.