Германските медии реагираха остро на новината, че Мишел Платини ще се кандидатира за президент на ФИФА.

Французинът обяви намерението си да се бори за овакантяващия се пост на Сеп Блатер на конгреса през февруари 2016 г. и е смятан за фаворит при изборите.

Въпреки че Платини се смята за европейска кандидатура, една от водещите футболни нации на континента не изглежда много щастлива от неговото решение.

"ФИФА има нужда от реформи и нови хора, а получава Платини. Но той е от същото котило като корумпирания Блатер", пише в коментар журналистът на "Цайт" Оливер Фритш.

"Платини е завършил същото училище по спортна политика като Блатер. И то с почести. Той беше от хората, които работеха за кампанията на Блатер през 1998 г. И беше част от пускането на пликове с пари под вратите на хотелските стаи вечерта преди изборите", продължава журналистът.

Той прави паралел със стила на печелене на избори на двамата ръководители на футбола, които залагат на множеството по-бедни федерации. "Платини проведе кампанията си през 2007 г. в стила на школата на Блатер, като обеща на източноевропейските държави помощ. Сега в замяна европейското първенство ще е от 24 участници вместо 16", пише Фритш.

Сайтът на списание "Шпигел" излиза със заглавие: "Кандидат за ФИФА, не за футбола".

"Президентът на УЕФА е ученик на спорния Сеп Блатер и е представител на една от най-големите грешки в историята на ФИФА", пише Кристиан Теевс.

Изданието също припомня историята от 1998 и 2007 г., като добавя и важен детайл. Платини беше ръководител на програмата "Гол", с която се подпомагат футболни федерации и практически се осигурява подкрепа на избори.

"Шпигел" коментира, че въпреки желанието си да стане президент на ФИФА, не събра смелост да се изправи срещу Блатер на избори. На последния конгрес французинът подкрепи принц Али, за да не се опетни лично.

"Той участва и в най-голямата грешка на ФИФА - изборът на Катар за домакин на световното първенство", коментира авторът, който завършва: "ФИФА има нужда от достоверна промяна. Това не може да се случи с Мишел Платини".

Вестник "Зюддойче Цайтунг" твърди, че Платини е по-скоро последовател, отколкото революционер. Изданието смята, че много големи континентални конфедерации не искат сътресения в системата.

"Идването на Платини е ясно. Блатер няма да бъде наследен от революционер, а от разсилен, който винаги е бил там", твърди вестникът.