Саутхемптън спечели финалния плейоф за влизане във Висшата лига срещу Лийдс на "Уембли"! "Светците" спечелиха с 1:0 след гол на Адам Армстронг в 24-ата минута, а той се оказа напълно достатъчен за триумфа.

Снимка 666580

Източник: Gettyimages

За Лийдс цял мач игра българският национал Илия Груев, но и той не успя да помогне на йоркшърци, които загубиха шести подобен двубой в цялата си история.

Така трите тима, които влизат в елита на Англия са Лестър, Ипсуич и Саутхемптън.

Финалният плейоф в Чемпиъншип: Лийдс - Саутхемптън 0:1 (Развой на срещата по минути)

Двубоят започва в 17:00 часа

Когато двата тима излизаха на терена, над "Уембли" се изливаше проливен дъжд, но типично за Англия, с първия съдийски сигнал всичко се промени и времето се оправи. В 4-та минута на мача символичните домакини първи опитаха да отбележат попадение. Арчи Грей обстрелва вратата на Саутхемптън, но изстрелът му мина встрани от дясната греда.

В 11-та минута "светците" хванаха неподготвени играчите на Лийдс и спретнаха светкавична атака, която завърши с извеждащ пас на Фрейзър към Армстронг, но №9 в състава на Саутхемптън се разколеба дали да стреля или да подава, а това беше достатъчно за "белите" да предотвратят опасността.

Снимка 666578

Саутхемптън нанесе първия удар във финалния плейоф в 24-та минута. Уил Смолбоун получи топката в центъра на терена и демонстрира страхотния си поглед върху играта, извеждайки Адам Армстронг сам срещу вратаря. Юношата на Нюкасъл този път не се поколеба дали да стреля и техничо прокара топката покрай стража на йоркшърци.

В последната минута от първото полувреме Лийдс можеше да инкасира второ попадение, а комбинацията беше вече добре позната. Смолбоун подаде към Армстронг от пряк свободен удар, а нападателят стреля по диагонала, но Илан Мелие този път се намеси решително и спаси с дясната си ръка.

Лийдс имаше златна възможност да изравни резултата малко след подновяването на играта. Централният защитник Джо Родън напредна с топката и достигна до наказателното поле на "светците", където комбинира с Нонто и можеше да нанесе решителен удар, но бранител на гостите се хвърли в краката му и изчисти. Топката все пак попадна в Самървил, който стреля опасно, но покрай гредата.

Снимка 666581

В 68-ата минута Саутхемптън можеше да нанесе съкрушителен удар по амбициите на Илия Груев и компания, след като Сам Едоузи се възползва от грешка на Родън, влезе в наказателното поле и опита технично, в стил "Тиери Анри", да завърти топката в далечния ъгъл, но не му се получи и тя излезе в аут.

В 84-та минута йоркшърци виждаха как вкарват мача в продължение след страхотна тупалка от Дан Джеймс от границата на наказателното поле, но топката се удари в напречната греда и тупна пред голлинията.

В 95-а минута Дан Джеймс отново нанесе опасен удар от дъгата пред наказателното поле и този път предизвика на намесата на вратаря на "светците", а Саутхемптън отново оцеля, а това беше и последният по-интересен епизод в мача.