Турнир: Англия ФА Къп Стадион: "Уембли", гр. Лондон Зрители: 90 000

Лийдс - Саутхемптън 0:1 във финалния плейоф за влизане във Висшата лига

Саутхемптън взе последния билет за Висшата лига! Лийдс и Илия Груев потънаха в сълзи

Армстронг изстреля "светците" в елита на Англия

90+5′

В 95-а минута Дан Джеймс отново нанесе опасен удар от дъгата пред наказателното поле и този път предизвика на намесата на вратаря на "светците", а Саутхемптън отново оцеля.

90′

9 минути продължение, 9 минути на надеждата за Лийдс...

84′

ГРЕДА!!! В 84-та минута йоркшърци виждаха как вкарват мача в продължение след страхотна тупалка от Дан Джеймс от границата на наказателното поле, но топката се удари в напречната греда и тупна пред голлинията.

82′

Играта доста често е накъсвана в последните минути. Лийдс опитва с високи топки да достигне до изравнителен гол, но защитата на Саутхемптън е безупречна до този момент.

68′

ЕДОУЗИ! В 68-ата минута Саутхемптън можеше да нанесе съкрушителен удар по амбициите на Илия Груев и компания, след като Сам Едоузи се възползва от грешка на Родън, влезе в наказателното поле и опита технично, в стил "Тиери Анри", да завърти топката в далечния ъгъл, но не му се получи и тя излезе в аут.

67′
Снимка 666577

Източник: Gettyimages

66′

Дан Джеймс замени Нонто в състава на Лийдс.

49′

Лийдс имаше златна възможност да изравни резултата малко след подновяването на играта. Централният защитник Джо Родън напредна с топката и достигна до наказателното поле на "светците", където комбинира с Нонто и можеше да нанесе решителен удар, но бранител на гостите се хвърли в краката му и изчисти. Топката все пак попадна в Самървил, който стреля опасно, но покрай гредата.

45′

ИГРАТА Е ПОДНОВЕНА!

45+5′

ПОЧИВКА!

45′

В последната минута от първото полувреме Лийдс можеше да инкасира второ попадение, а комбинацията беше вече добре позната. Смолбоун подаде към Армстронг от пряк свободен удар, а нападателят стреля по диагонала, но Илан Мелие този път се намеси решително и спаси с дясната си ръка.

35′

Принудителна смяна в състава на Саутхемптън. Дейвид Брукс не може да продължи мача и напуска терена със сълзи в очите. На негово място се появява Самюел Едоузи.

25′
Снимка 666579

24′

ГООЛ! 0:1!! АРМСТРОНГ! Саутхемптън нанесе първия удар във финалния плейоф в 24-та минута. Уил Смолбоун получи топката в центъра на терена и демонстрира страхотния си поглед върху играта, извеждайки Адам Армстронг сам срещу вратаря. Юношата на Нюкасъл този път не се поколеба дали да стреля и техничо прокара топката покрай стража на йоркшърци.

20′

Дъждът над "Уембли" не само спря, а над Северен Лондон изгря ярко слънце, което изглежда леко приспа играчите на двата отбора в последните минути.

11′

В 11-та минута "светците" хванаха неподготвени играчите на Лийдс и спретнаха светкавична атака, която завърши с извеждащ пас на Фрейзър към Армстронг, но №9 в състава на Саутхемптън се разколеба дали да стреля или да подава, а това беше достатъчно за "белите" да предотвратят опасността.

Снимка 666578

4′

Когато двата тима излизаха на терена, над "Уембли" се изливаше проливен дъжд, но типично за Англия, с първия съдийски сигнал всичко се промени и времето се оправи. В 4-та минута на мача символичните домакини първи опитаха да отбележат попадение. Арчи Грей обстрелва вратата на Саутхемптън, но изстрелът му мина встрани от дясната греда.

1′

17. Джейми Шакълтън 24. Шей Чарлз

Цялата упорита работа през сезона в Чемпиъншип се свежда до един двубой, който ще се играе на "Уембли". В неделя от 17:00 часа Лийдс и Саутхемптън ще определят последния 20-и участник във Висшата лига през следващата кампания.

Наричан "най-скъпият мач във футбола", победителят от този сблъсък ще увеличи приходите си с над 135 млн. паунда през следващите няколко сезона, независимо какво се случва.

Илия Груев: Играем футбол точно заради такива мачове

Той коментира, че финалът ще бъде незабравим за него и всички фенове на Лийдс

А в него за първи път ще участва българин, тъй като Илия Груев е несменяем титуляр за йоркшърци през кампанията. Нито един роден футболист досега не е бил част от това огромно събитие, като любопитното е, че през 1995-а Борислав Михайлов подписва с Рединг, за да замени легендарния Шака Хислоп, само месец след поражението на Кралските поданици с 3:4 от Болтън във финалния плейоф за класиране в английския елит.

Лийдс на Даниел Фарке спокойно можеше да спечели директна промоция, но формата на тима се влоши в заключителните етапи на редовния сезон и така отборът финишира трети. В първия етап на плейофите йоркшърци разбиха с общ резултат 4:0 Норич, като едното от попаденията бе дело на Илия Груев - негово първо с екипа на клуба. Лийдс обаче има да прогонва демони от миналото, след като загуби предишните си 3 подобни битки.

Саутхемптън също бе убедителен, за да стигне до решителния сблъсък на "Уембли", след като елиминира Уест Бромич с общ резултат 3:1. Те могат да влязат в мача с психологическо предимство, тъй като са единственият отбор, който спечели и двата си мача с Лийдс в редовния сезон. Любопитното е, че светците за първи път ще участват в "най-скъпия мач във футбола".