Алуминият в Лондон се понижи за 5-и пореден ден, най-лошият му курс от почти година, след като страховете за сривове на доставките преминаха, след като САЩ смекчиха санкциите срещу United Co. Rusal - най-големият производител на метала извън Китай.
Металът спадна с 1.6% до 2191 долара за метричен тон и се търгуваше около 2200 долара в Шанхай. Двудневният спад на алуминия от над 10% е най-големият от 1988 г. насам, а пазарът изтри повече от половината от направените печалби от обявяването на санкциите в началото на април.
Спиращото дъха покачване на метала пое в обратна посока, след като САЩ промени рязко курса, обещавайки да облекчи санкциите, ако Олег Дерипаска се откаже от контрола над Rusal, и удължи срока за компаниите да прекратят бизнеса си с руската компания.
Ходът на Вашингтон успокои тревогите в цялата верига на доставки. Акциите на индустриалния гигант задържаха позицията си в Хонконг в сряда, след като се повишиха рекордно в търговията предния ден.
"Изглежда, че инцидентът се движи в обратна посока на онова, което пазарът очакваше и залагаше. Така че цените трябва да се върнат до известна степен. Най-лошото за Rusal отмина", заяви Уей Лай, анализатор в Cofco Futures.
Все пак не е ясно колко от търговията на индустриалния гигант ще се възобнови, тъй като потокът от алуминий и суровините за производството му зависят от пристанищата, корабните компании, банките и купувачите, и всички те трябва да се чувстват комфортно в сделките си с руската компания.
Никелът се повиши с 0.4% в Лондон, слагайки край на 4-дневен губещ период. Той бе потърпевш от скандала със санкциите, заради опасенията, че САЩ могат наложат ограничения и на други големи руски производители на метали като Norilsk Nickel.
Медта спадна с 0.8%, след повишението във вторник след коментарите на Freeport-McMoRan, че ще бъде невъзможно да поддържа добива в основната си мина Grasberg в Индонезия, ако бъдат приети новите екологични стандарти, предложени от властите.