Отборите на ЦСКА и Левски завършиха 1:1 в поредното издание на Вечното дерби. За разлика от предишни сблъсъци между "червени" и "сини", този предложи доста футбол и интересни положения пред двете врати. Малко преди почивката резултатът беше открит от Роналдо, а веднага след паузата Джонатан Линдсет наказа колективна грешка в защитата на символичните гости.

Победата щеше да приляга на всеки един от замесените в съботния следобед на националния стадион. При 0:1 Уелтън пропиля "златен" шанс да удвои преднината на Левски, а след изравняването, ЦСКА беше много близо и до пълния обрат, ала Назон се размина с подаване на Естрада.

До края Фаетон и Роналдо можеха да се превърнат в герой с гол в последните минути, ала Андреев и Бусато бяха на своите места.

Снимка 636952

Източник: startphoto.bg

Така вечните опоненти взаимно си попречиха в битката за титлата, оставайки сравнително далеч от лидера Локомотив (Пд). ЦСКА е трети с 25 точки, докато Левски е под №4 с 23.

Вечното дерби стартира с опит за заучено положение след корнер от страна на левскарите. Тренировките обаче не са били достатъчно на брой, защото така и не се стигна до опасност пред вратата на Бусато. От другата част на терена изсипана топка доведе до изненадваща възможност пред Майкъл Естрада. Еквадорецът все пак бе блокиран от притичалия Цунами.

Още с първите акорди на мач №1 у нас се усещаше, че на рефера Гидженов няма да му бъде лесно. Всяко негово решение носеше след себе си коментари и от "червени", и от "сини". Естествено, грандовете използваха този толкова познат похват за психологически натиск, който със сигурност щеше да притесни дебютанта в това съперничество.

Снимка 636950

Огромна пробойна в лявата зона на "синята" защита имаше в 9-ата минута, когато фамозен диагонал на Хайнц към Естрада се оказа находчиво решение. Нямаше обаче футболист на "червените", който да засече паса на еквадореца около точката на дузпата.

ЦСКА стигна до първо по-сериозно положение в мача с настъпването на 12-ата минута. Цунами подцени една дълга топка, а грешката му не можа да бъде поправена от Хосе Кордоба. Панамецът изгуби физическото единоборство с Джонатан Линдсет, който веднага реши да прехвърля Пламен Андреев, но кълбото кацна малко зад горната греда.

Снимка 636945

Отговорът на левскарите дойде атака по-късно, когато Цунами центрира отлично към Фадига, но насочването му с глава не намери целта.

В 17-ата минута "армейците" на Ел Маестро бяха първите, които закараха топката зад вражеската голлиния. Поводи за радост обаче нямаше, защото Дюкенс Назон беше в положение на засада. Цялата ситуация бе породена от грешка на вратаря Пламен Андреев, който сбърка при изнасянето на топката и извади луд късмет, че хаитянинът беше зад последния в "синята" защита, за да не допусне фрапантна неточност във второ поредно Вечно дерби.

Последното ново попълнение на ЦСКА - Емануел Шакич, направи страхотна намеса в дефанзивен план в 29-ата минута. Уелтън получи необходимото пространство и елиминира с лекота тромавия Юга. Звездата на символичните гости пробва много хитър пас за Асен Митков, но в последния възможен миг Шака се хвърли на прецизен шпагат, избавил "армейците" от неприятни мигове.

Левски можеше да запише в актива си голово положение, но в 32-ата минута се оказа, че Кристиан Димитров е направил фаул в атака преди да продължи за Краев. От своя страна капитанът на "сините" не успя да преодолее Бусато отблизо, но така или иначе, това се оказа без значение.

Снимка 636934

Дюкенс Назон имаше претенции към рефера Гидженов за дузпа в 36-ата минута. Тогава негов удар по земя попадна в шпагата на Цунами, който обаче бе прибрал и двете си ръце, за да не създава предпоставки точно за подобен тип брожения. Нямаше намеса и от съдиите във ВАР-буса.

По вече стара традиция, Левски направи всичко като по учебник, изграждайки своята атака, но отново ахилесова пета за тях се превърна завършващият удар. Уелтън се справи с Петров и отправи подаване със средна височина за Рикардиньо, който закъсня да засече със стотни от секундата.

И така сякаш от нищото, Левски пръв удари по своя вечен враг в дербито. В 42-ата минута резултатът на националния стадион беше открит от Роналдо. Селекцията на Николай Костов разгърна продължителна атака, при която Уелтън падна на тревата и се превиваше от болка. Отбраната на ЦСКА явно очакваше спиране на играта, защото изгуби концентрация при центриране от фланга на Цунами. Пасът му около дузпата намери Роналдо, който с отскок от място игра с глава и насочи неспасяемо в долния ляв ъгъл на сюрпризирания Бусато.

Младият Пламен Андреев направи рискован ход в 47-ата минута, когато напусна своята зона, за да улавя центриране на Хайнц. Бившият капитан на Левски се размина ужасяващо с коженото кълбо, но за негова радост на голлинията бе застанал Кристиан Димитров, който отново беше на точното място, за да поправя неточностите му.

Снимка 636940

Последният акорд за първото полувреме бе поставен от Иван Турицов. Националът на България бе оставен непокрит при центриране от корнер, но ударът му с глава не намери целта.

Второто полувреме можеше да стартира по мечтан начин за футболистите на Левски. Джонатан Линдсет сбърка свое подаване, което позволи на Уелтън да остане очи в очи срещу Бусато. Стражът на ЦСКА обаче се намеси решително и чрез реакцията си се превърна в герой.

Футболът е "виенско колело", както гласи клишето, и миг по-късно, когато Левски вече трябваше да води с 0:2, ЦСКА изравни за 1:1! Амос Юга отправи добър пас зад гърба на "синята" отбрана, а това доведе до огромно неразбирателство между Димитров, Кордоба и Пламен Андреев. Последният излезе неразчетено, а това позволи на Линдсет да открадне кълбото. Въпреки факта, че имаше трима вражески футболисти на голлинията, норвежецът беше безпощаден с изстрела си отиде да ликува заслужено със Сектор "Г".

Опиянени от емоцията на изравнителния гол, възпитаниците на Нестор Ел Маестро бяха много близо и до осъществяването на пълен обрат. Плахата защита на Левски се провали при опита си за атака, а това позволи на Майкъл Естрада да поеме сам към "синята" врата. Еквадорският национал предпочете да комбинира с тичащия вляво Назон, но хаитянинът бе блокиран от Петрис и като по чудо не реализира второто попадение за "армейците" през този следобед. Ключова беше и намесата в дефанзивен план на Жереми Петрис.

Снимка 636944

Левски успокои представянето си след "червената" вихрушка и в 66-ата минута Андриан Краев отправи изстрел от средна дистанция, който премина в близост до страничната греда на Бусато.

За пореден път Левски разчиташе на голямата си звезда Уелтън, за да сътвори всички по-интересно в атака. №17 задмина трима играчи в "червено", но отново завършващият беше нещото, което не му позволи да постави черешката на тортата.

Дербито бе обагрено с обичайните блъсканици в 73-ата минута, когато Рикардиньо и Амос Юга се сдърпаха, а в конфронтацията се намесиха още доста футболисти от двата тима. В крайна сметка Гидженов раздаде четири жълти картона.

Снимка 636935

Левски можеше да измъкне дербито в любимите си последни минути, когато непокрит на далечната греда се оказа Роналдо. Бразилецът имаше възможността да шутира от малък ъгъл, но Густаво Бусато пресече навреме дистанцията между него и сънародника му, за да направи последното спасяване за това дерби.

Снимка 636931

В следващия кръг Левски приема на свой терен Черно море, докато ЦСКА гостува на Пирин (Благоевград).