Рефер №1 на България в последните 7 години Антон Генов ще има тежката задача да ръководи най-завързания мач от 14-ия кръг в „А" група. Габровецът ще свири дербито ЦСКА - Литекс и „червените" фенове имат основание да се притесняват от неговото назначение.

Погледнато чисто статистически, 31-кратните шампиони нямат победа срещу ловчанлии тогава, когато Генов е получавал наряд за сблъсъка. Арбитърът е имал 5 пъти шанс за изява в мача ЦСКА - Литекс и в тях „армейците" нито веднъж не са триумфирали като победители.

Между другото шампионите имаха подобен негативен баланс при Генов и в двубоите си срещу Левски. Те обаче сложиха точка на неудачите си във вечното дерби, играно на 2 декември миналата година. Тогава ЦСКА печели с 1:0 и поставя край на една лоша традиция при рефер №1 у нас.

В почти всички срещи между утрешните съперници, ръководени от габровеца, е имало скандали, като често те са преминавали границите на допустимото.
През пролетта на 2006 година Литекс и ЦСКА правят един от най-интересните мачове помежду си. В Ловеч „червените" пристигат с комфортен аванс на върха в класирането и се надяват победа край Покрития мост да им отвори широко вратите към 31-вата шампионска титла.

Двубоят завършва 1:1, като Гийом извежда „армейците" напред през първото полувреме, а през второто Новакович изравнява. Треньор на ЦСКА е Миодраг Йешич, който буквално побеснява от отсъжданията на Генов Наставникът на Литекс Люпко Петрович също демонстрира гняв, като дори влиза на терена да се разправя с рефера.

Най-голямата претенция на ЦСКА във въпросния мач е свързана с изравнителния гол на ловчанлии, който пада след нарушение в средата на терена, което не е маркирано.

От Литекс пък искат дузпа за фаул на Бранеков. След двубоя Йешич обявява, че мачът ЦСКА -Генов е завършил 1:1. „Генов уби футбола. Ясно е, че се опитват по всякакъв начин да ни спрат към титлата, но няма да успеят", избухва Генерала. ЦСКА обаче губи преднината си от 7 точки на върха в класирането, като първата грешна стъпка е направена именно в Ловеч.

В първия пролетен кръг на миналия сезон Генов отново е назначен за арбитър на дербито. Двубоят завърша 0:0. Начело на Литекс е Миодраг Йешич, а на ЦСКА Стойчо Младенов. Сърбинът отново има претенции към рефера, като дори на полувремето нахлува на терена да му иска обяснение.

Топсъдията ни ръководи и един мач между двата отбора от турнира за Купата на България. На 24 февруари 2001 година той е назначен да свири първата четвъртфинална среща Литекс - ЦСКА, която „оранжевите" печелят с 3:0, а Генов им дава спорна дузпа.

Генерално погледнато, при габровеца „червените" имат цели 7 загуби само на ниво „А" група. За това и той с право минава за кошмарен съдия за ЦСКА. В исторически план едва ли има арбитър, при когото софиянци да са търпели толкова много поражения. Загубите на „армейците" при Генов са общо 10, като три от тях са в турнира за Купата на България - две от Левски и една от Литекс.