Мъжкият ни национален отбор по волейбол записа шестата си победа в предварителна група "С" на Световната лига.

Във втория мач от петия кръга на груповата фаза избраниците на селекционера Мартин Стоев победиха трудно тима на Финландия с 3:1 гейма (26:24, 25:19, 18:25, 25:22) в препълнения до краен предел Дворец на спорта. Мачът продължи малко повече от два часа.

Така отбора ни запазва второто си място в групата и шансове за класиране за финалния турнир в Бразилия. Лидер е отбора на Съединените щати, който остава само с една загуба и преди мачовете с България във Варна следващия уикенд вече си осигури първото място в групата.

След съботната загуба от финландците българите излязоха далеч по-мобилизирани. Отново обаче демонстрираха игра на приливи и отливи, с което направиха мача доста тежък.

Мачът започна лошо за отбора ни, като първото техническо прекъсване дойде при четири точки аванс за гостите (8:4 точки), които отпразнуваха в събота вечер доста бурно успеха си в първата среща. Второто техническо бе при само точка аванс за финландците. Гостите поведоха с 22:20 точки, което принуди селекционера Мартин Стоев да пусне в игра капитана Пламен Константинов. Това оказа ефект и нашите стигнаха до 24:23 точки, за да затворят гейма с 26:24 точки за 28 минути.

Във втория гейм тима ни се разигра, като без проблеми стигнахме до победното 25:19 точки. В края на частта обаче Владо Николов стъпи на криво и получи контузия на левия крак, заради което не доигра мача, а го изгледа отстрани с лед на глезена.

Третият гейм бе за гостите, които дръпнаха с 17:12 точки и спечелиха частта с 25:18 точки.

В четвъртия гейм българите поведоха с 5:3 точки, но гостите водеха при първото техническо прекъсване с 8/7 точки. Второто дойде при 16:15 точки в наша полза за да затворим гейма с 25:122 точки.

Най-резултатен за тима ни бе Матей Казийски с 15 точки. Тодор Алексиев изигра поредния си силен мач с националната фланелка, като се отчете с 14 точки. Владо Николов добави 13.

За гостите, които отпразнуваха бурно успеха си в първата среща в събота вечер, отново над всички бе Мико Ойвонен, който реализира 18 точки. Оли Кунари добави 13, а Мати Хейтинен 7 точки

"Доволен съм не толкова от резултата, а от играта. Постепенно влизаме в ритъм. Играхме много по-добре от събота. За съжаление Владо Николов получи леко разтежение. Надявам се да не е сериозно. До утре ще обявя списъка с играчите за Пекин. Така се надявам да свалим още повече напрежението у играчите", заяви след срещата Мартин Стоев.

"Трудна победа, но това е нормално с оглед на етапа на подготовка, в който сме. технически бяхме на доста ниско ниво. Стигнахме до успеха най-вече благодарение на по-добрата ни мотивация. Имаше и умора. Все още не сме се обиграли както трябва. Все пак заедно имаме само пет тренировки. Финландците са много добър отбор. те все пак са четвърти в Европа. Играят модерен и ефективен волейбол. Срешу Съединените щати другата седмица се надявам да се получи шоу. Със сигурност ще се представим на много по-добро техническо ниво", заяви Евгени Иванов.

България - Финландия 3:1

(26:24, 25:19, 18:25, 25:22)

БЪЛГАРИЯ: Евгени Иванов 8 точки, Андрей Жеков 2, Матей Казийски 15, Владимир Николов 13, Теодор Богданов 5, Тодор Алексиев 14, Теодор Салпаров - либеро (Пламен Константинов, Костадин Стойков 3, Данаил Милушев 5, Иван Станев, Николай Николов)

Финландия: Мико Еско 4 точки, Мати Хейтанен 7, Оли Кунари 13, Мико Ойванен 18, Константин Шумов 6, Мати Ойванен 6, Паси Хиваринен - либеро (Йони Маркула, Оли-Пека Оянсиву 1, Юка Лехтонен, Анти Силтала 2, Хенри Туоми)

Временно подреждане в група "С" след мачовете от петия кръг в груповата фаза на Световната лига