Роджър Федерер изпита сериозни затруднения, но се класира за третия кръг на Мастърса в Париж. Подкрепян бурно от публиката във френската столица, Жереми Шарди измъчи Маестрото, но в крайна сметка швейцарецът спечели със 7-6(5) 6-7(5) 6-4, предава тennisKafe.com .

Първият сет стартира трудно за Федерер, който преди дни триумфира на домашния си турнир в Базел. Ранен пробив даде аванс на Шарди от 2-0, след което затвърди.

Французинът поддържаше преднината си от един брейк до 5-3, когато сервираше за сета, но притиснат до стената, Маестрото се измъкна. Поведе с 15-40 и реализира още първия си брейкпойнт. Жереми Шарди имаше четири сетбола при 5-4 и подаване на Федерер, но швейцарецът отново устоя.  Двамата се пробиха по още веднъж за 6-6 и вкараха първата част в тайбрек, като Федерер предаде последния си сервис гейм с двойна грешка.

Именно с двойна грешка от ракета на Шарди започна тайбрекът, в който Федерер поведе с 3-0 и нито за миг не изпусна водачеството си, давайки 5 точки на французина. Вторият сет вървеше гейм за гейм. При 5-4 Федерер имаше два мачпойнта при подаването на Шарди, но французинът показа здрава психика. В крайна сметка 6-6 и нов тайбрек.

С непредизвикана грешка от ракетата на Шарди, Федерер поведе с 2-1 преди двата си сервиса. С ас стана 3-1, но после минипробивът бе върнат и французинът на свой ред поведе с 4-3. Безгрешен при подаването си и нов обрат - 5-4 за Федерер. С чудесно отиграване Шарди направи 5-5, след което с грешка от бекхенд на Роджър, представителят на домакините стигна до сетбол и успя да го реализира за 1-1 в сетовете.

Усетил опасността, Федерер започна пределно мотивирано третия сет - проби и затвърди за 2-0. Всичко можеше да се реши далеч по-рано - в петия гейм, в който Шарди отрази четири нови точки за пробив и двамата се оттеглиха на почивка при 3-2 за швейцареца. Нов пробив така и не бе осъществен и световният №2 затвори оспорвания мач след над 2 часа и половина битка.

Двамата се бяха срещали само два пъти преди, и то през този сезон, когато си размениха по един успех - Федерер се наложи в Бризбън, а Шарди в Рим. Последната загуба на Федерер датираше от US Open, където отстъпи на бъдещия шампион Марин Чилич на полуфиналите. Оттогава Маестрото натрупа 13 поредни победи (с тази срещу Шарди). В следващия кръг съперник на швейцареца ще е победителят от мача между Фабио Фонини и Лука Пуи.