Йоана Илиева спечели олимпийска квота за турнира на сабя на Олимпиадата в Париж.

Тя триумфира в европейската квалификация в Люксембург.

Успехът е още по-значим, защото в надпреварата участваха 13 от най-добрите фехтовачки от Европа, като билет за Игрите в Париж осигуряваше само първото място в състезанието.

На финала Илиева беше изключително убедителна и победи Нисанур Ербил (Турция) с 15:5, което й осигури виза за олимпиадата.

Българката беше поставена под номер 1 в схемата и почиваше в първия кръг на елиминациите. Тя надделя над Сабина Мартис от Румъния с 15:2 в първия си мач, след което се наложи и над Лариса Айфлер от Германия с 15:13. На финала Илиева беше безапелационна срещу Ербил и след 15:5 спечели квота за Париж 2024.

Илиева поведе за минути с 8:3, а след това не изпусна аванса си и спечели срещата с категоричното 15:5.

Ето какво написаха от БФ Фехтовка за квотата на Илиева:

"Олимпийската квота на Йоана Илиева е резултат от нейната упоритост и неуморен труд, с подкрепата на треньори, съмишленици и съотборници. Българска федерация по фехтовка заслужено влиза отново в олимпийските игри и ще очакваме представянето на най-добрата ни сабльорка с надежда и оптимизъм".