Няма друга страна в света по-добре подготвена да издържа своето застаряващо население от Дания. Но нацията, чиято пенсионна система е сред най-добрите в глобален мащаб в продължение на десетилетия, е на път да направи фундаментална промяна, за която не всички хора са подготвени, разказва Bloomberg.
Шефът на местния финансов надзор Йеспер Берг иска да предупреди хорана, вземащи политическите решения за риска, който създават за домакинствата. Той акцентира върху това, че датчаните ще изгубят много средства, ако банките и ли инвестиционните фондове се провалят.
"Ако хората се радват, когато не трябва да плащат данъци директно от своя джоб, сега трябва да осъзнаят, че ще плащат като депозант, пенсионер или инвеститор", казва Берг. "Става въпрос за много пари, така че трябва да бъдат дискутирани".
Датчаните държат в животозастраховане повече от 650 милиарда в активи, което е около 21 пъти повече от големината на икономиката им. Така се падат по около 118 214 долара на човек от населението, което е едно от най-високите нива в света. За сравнение в Швейцария сумата е 98 287 долара, а в Холандия - 79 721 долара.
Сега обаче се подготвя законодателна промяна, която може да намали спестяванията на всеки гражданин. Нова регулация на платежоспособността предвижда промени, които да облекчат капиталовите изисквания за застрахователите. Чрез тях да бъдат по-платежоспособни, както и да могат да поемат по-голям риск при инвестиране.
Това обаче би означавало, че пенсионните фондове ще могат да инвестират в нещо, "което прави големи загуби и като резултат пенсионерите ще загубят своите пари и ще трябва да живеят с по-ниски пенсии или да стоят по-дълго на пазара на труда", обяснява Берг.
Търсенето на рискови активи става все по-популярно сред фондовете, които се опитват да наваксат възвръщаемост във времена на рекордно ниски лихви. Наблюденията на местния финансов надзор показва, че ръстът на т.нар. "алтернативни инвестиции" е в порядъка на 66 процента между 2012 и 2015 година.
Според Берг политиците са тези, които ще вземат крайното решение, но той държи преди това да се случи дискусия, на която да бъдат обсъдени възможностите.
krasimyr-yanchev
на 25.11.2016 в 21:26:56 #1Когато преди години гръмнаха икономиките на азиатските тигри-Индонезия,Малайзия,Сингапур-растеж 9-12% на БВП на година основни инвеститори бяха пенсионните фондове.