Япония 1:2 България

България победи с 2:1 с Япония в първия си двубой от турнира "Кирин къп" пред 44 851 зрители на стадион "Нагай Стейдиъм" в Осака. Възпитаниците на Христо Стоичков излязоха с доста експериментален състав, но въпреки това успяха да надиграят участника в световните финали в Германия това лято.

Представителният ни тим започна вихрено срещата и успя да поведе още при първата си атака, след като Светослав Тодоров засече центриране на Йордан Тодоров и изпреварвайки Кавагучи, даде аванс на отбора си - 0:1. Домакините отвърнаха с няколко опасни положения пред Стоян Колев, който обаче предотврати всичко по-опасно пред вратата си и успя да запази резултата непроменен до края на първото полувреме.

В 35-та минута завърналият се след две години в националния тим Зоран Янкович получи травма след сблъсък с играч на Япония и бе заменен от Георги Илиев. Втората част се игра предимно в половината на нашия тим, които след като на няколко пъти домакините пропуснаха от чисти позиции пред Колев, все пак успяха да изравнят чрез Маки.

Нападателят се възползва от разбъркване в наказателното поле и от няколко метра промуши топката в мрежата зад Стоян Колев за 1:1. Развръзката дойде в продължението на срещата, в което заменилият Мартин Петров, Христо Янев с далечен удар от пряк свободен удар изненада Кавагучи и с това донесе драматичния първи успех за България в турнира "Кирин Къп". В четвъртък българският отбор излиза по същото време срещу тима на Шотландия във втората си среща от надпреварата.

стартови състави:

Япония: Кавагучи, Tанака, Миамото, Наказава, Фукуниши, Каджи, Мурай, Ендо, Тамада, Кубо, Маки

България: Стоян Колев, Живко Миланов, Росен Кирилов, Елин Топузаков, Лусио Вагнер, Йордан Тодоров, Станислав Ангелов, Димитър Телкийски, Мартин Петров, Зоран Янкович, Светослав Тодоров.