Ръководството на ЦСКА ще направи уникален жест към Треньор №1 на XX век - Димитър Пенев. Стратега от Мировяне, който днес празнува 80-годишния си юбилей, ще получи доживотна премия за заслуги към клуба и българския футбол като цяло.
Пената, който е роден на 10 юли, но официално е вписан на 12-и, е човекът, който е постигнал едни от най-значимите успехи в родния футбол.
Започнал е пътя си в професионалния футбол с екипа на Локомотив София и е преминал нататък в ЦСКА, той записва общо 364 мача и отбелязва 25 гола в родната "А" група.
За 15 години печели общо 13 трофея и два пъти е обявен за футболист №1 на Народна република България.
Оставя трайна следа и в националния отбор. Носи националната фланелка цели 90 пъти в продължение на 13 години, като дебютира едва 18-годишен в контрола срещу Югославия през март 1964 г.
Нататък той става част от едно от най-талантливите ни поколения национали, което играе на три поредни Мондиала - в Англия през 1966 г., в Мексико през 1970 г. и в Западна Германия през 1974 г.
Приключва с професионалния футбол едва на 32 години и веднага се захваща с треньорската дейност, където стига не просто върха в кариерата си, но и написва най-красивите страници в колективния ни спорт от последните десетилетия.
Най-големият и запомнящ му успех е като селекционер на националния отбор. Той застава начело на "трикольорите" през 1991 г. и ги води в следващите пет години, правейки на пръв поглед невъзможното - бронзови медали от Мондиал`94 в САЩ и дебютно участие на Европейски футболни финали през 1996 г. Избран е за треньор №1 на XX век.
Димитър Пенев няма да бъде единственият футболист, който получава премия от ЦСКА. Следващия месец на 21 август друга "червена" легенда - Аспарух Никодимов, също празнува 80-ия си рожден ден. Именно поради този повод той също ще бъде удостоен с доживотна пенсия.
TheAccuser
на 13.07.2025 в 01:37:42 #9Пена, Да си жив и здрав поне до 100! Това което ти направи няма скоро да се случи! “Футболът в проста игра и се играе от прости момчета но трябва да се играе с акъл!” Това е! Нищо повече неможе да се каже! В Левски само Щпайделът можеше да се надиграва с теб, Паро и Симулията!
abc-xyz
на 12.07.2025 в 23:24:33 #8Димитър Пенев е легенда на българския футбол! Никога не е казал лоша дума за Левски или за някой левскар. Но завистта левскарска, да нямат нито една значима легенда, не им дава сили да го поздравят. Затова пък всички армейци ще вдигнем по една голяма наздравица за треньор номер едно в българския футбол!
УмеренЦСКА
на 12.07.2025 в 20:26:48 #7Пената е жива легенда на БЪЛГАРСКИЯ футбол! На НАЦИОНАЛНИЯ отбор като футболист, за когото няма смисъл да се правят цели игрални филми за да го изкарат като такъв! ...И като треньор на националния отбор е легендарен с успехите си. Няма смисъл да споменаваме и заслугите му към ЦСКА като футболист и треньор. Да е жив и здрав Пената!..
gychopopov
на 12.07.2025 в 15:10:57 #6Гризли, чакаме да му я занесеш.
grizzlybear1948
на 12.07.2025 в 14:59:12 #5Абе сладки мои говеда, вие кога с пенсия за Гунди?
gychopopov
на 12.07.2025 в 14:56:37 #4Сопрано с дебело черво разпрано.
soprano
на 12.07.2025 в 14:21:09 #3Представителна извадка на феновете на Леефски. Те затова си ги отглеждат и за електорат.
VLAD
на 12.07.2025 в 14:10:28 #2Парад на олигофрените под мен надолу. Виебамайкатапомияридолни.
gychopopov
на 12.07.2025 в 13:15:45 #1Да го наградят с доживотно присъствие на жребието, като свидетел!