Руският петролен гигант "Роснефт" беше на косъм да поеме контрола върху клучова петролна компания от САЩ, но в крайна сметка изглежда ще обърне гръб на тази възможност. И причината е натискът от страна на властите в Щатите.
Още през пролетта стана ясно, че руското държавно дружество е напът да придобие базираната в Хюстън фирма Citgo. Разбира се, това нямаше да се случи чрез директна сделка, а под формата са изплащане на задължения на венецуелска петролна фирма към дружеството.
Държавната Petroleos de Venezuela (PDVSA) беше собственик на петролната компания. Тя обаче беше използвана от венецуалското дружество за обезпечение на заем, отпуснат от Русия.
Така в момента на практика 49,9% от акциите на Citgo са в ръцете на "Роснефт", заради неизплатените от PDVSA задължения в размер на 1,5 милиарда долара.
Но руската компания вече е готова да се освободи от този актив и да го замени за достъп до петролни находища и сключване на сделка за доставки на гориво, твърдят запознати, цитирани от Reuters.
Причината е, че случаят предизвика напрежение в Сената в САЩ. Редица политици се обядиха против участието на "Роснефт" в базираната в Щатите фирма, което е в нарушение на икономическите санкции срещу Москва.
През тази седмица преговорите са били форсирани и заради заплахите на президента Доналд Тръмп, че могат да бъдат въведени строги икономически санкции и срещу Венецуела, заради действията на президента Никола Мадуро.
С въвеждането на подобни ограничения ще бъде засегнат износът на петрол от Венецуела за САЩ, а това от своя страна да "удари" бизнес модела на Citgo и да окаже негавитен ефект върху венецуелското и руското участие във фирмата.