Всеки инвеститор се опитва да открие идеалната инвестиция за себе си. И това, би следвало да не е чак толкова трудно, предвид на тоновете материали в интернет, за това как трябва да се инвестира. И все пак, някак си нещата за повечето инвеститори не се получават...
Ето защо, сега ще разгледам към това, как всеки спестител би следвало да търси "идеалната инвестиция"? Или най-малкото, какви са признаците и симптомите на една подобна инвестиция.
Първо малко предистория обаче...
Идеалната инвестиция, не е тази която никога няма да излезе на загуба. Идеалната инвестиция, дори не е тази, която ще Ви донесе най-висока доходност (като например криптовалутите през изминалата година)...
Идеалната инвестиция е тази, която отговаря на толерантността Ви към риск и Ви носи доходността, която очаквате. Тя не Ви напряга, не Ви носи безсънни нощи и не се обвързва емоционално с Вас, което често да Ви подтиква към неразумни действия.
Идеалната инвестиция не е в банков депозит
При настоящите рекордно ниски нива на лихвите, по-малките депозити, които са и най-масови, на практика носят загуби на депозантите си. Лихвите по депозитите в петте най-големи български банки, които контролират над половината от спестяванията на родните депозанти са малко над или под 0.5%.
Или за депозит от 1000 лева, ще получите 5 лева след една година, а с приспадане на да кажем 2 лева месечна такса за обслужване на сметката си, вече ще сте назад с 19 лева.
И това е само върха на айсберга...
Всъщност, най-високите лихви по депозити, които откриваме в момента сред българските банки, са доста "смехотворни".
Дeпoзитът, c нaй-дoбpa лиxвa, ĸoйтo oтĸpивaмe в мoмeнтa, e c лихва в paзмep нa малко над 0.8% нa гoдинa. При подобна лихва, необходимите години, за да удвоите размера на инвестицията си е в размер на 90.
Или ако сте на 30, ще трябва да доживеете до 120 години, за да видите, как спестяванията Ви се удвояват при подобни лихви (хипотетично разбира се, защото лихвите все пак е възможно и да се повишат леко).
Няма как да не отбележим факта, че тази лихва, е далеч под нивата на инфлация в момента, която е много вероятно да достигне 3%, според НСИ. Казано по друг начин, спестителите ще губят от това, че държат средствата си на депозит, защото покупателната им сила, ще се "изяжда" от инфлацията.
Идеалната инвестиция предпазва от инфлация
Опитайте се да помислите за три неща, които са поевтинели през последната една година. Само три! Говори се, че дефлацията "души" големите икономики, но ние нямаме такъв проблем. При нас инфлацията си върви отлично (макар и това да не е така според националната "стъкмистика"), но пък икономиката ни не особено...
Казано по друг начин, при залагане на инфлация от 3% в дългосрочен план, парите ви ще загубят половината от покупателната си способност след 24 години. Над три-четвърти пък, ще загубят от стойността ви спестяванията ви след 40 години.
Ако не вярвате, обърнете се към водещата световна икономика - щатската. За период от над 50 години инфлацията в САЩ е била такава, че 1000 долара днес купуват толкова продукти и услуги, колкото са купували 100 долара през 1950-та година!!! А сега си представете с колко се е стопило богатството на американец, който не е инвестирал на фондовите пазари за този период, а ги е държал на депозити за този период...
За щастие на американците, те отдавна са разбрали ключовата роля на финансовите пазари, като защитник от инфлация. За съжаление на българите, когато те го осъзнаят след 20 години, парите им вече може да са се стопили!!!
Тоест, определено може да се каже, че идеалната инвестиция е свързана с фондовите пазари. А те са доказали, че в исторически план, са защитавали спестяванията на инвеститорите най-добре от инфлация и обезценка.
Идеалните инвестиции, най-вероятно изплащат дивидент...
Има един клас активи, които привличат силно ориентираните към стойност инвеститори - и това са компаниите изплащащи дивидент. Сред феновите им са имената на Уорън Бъфет и Бил Гейтс, двама от най-богатите хора на света. Явно това не е случайно...
Основната причина е, че те са източник на постоянен доход, отвъд очакванията за реализиране на капиталовата печалба.
Има много количествени методи за оценка на това дали една акция е подценена, или не, които се базират до голяма степен на изплащания дивидент и неговото повишение с времето. В същото време дивидентите дават по-добра възможност да си планирате капиталовите потоци идващи от вашите инвестиции.
Един прост въпрос, който всеки акционер ще попита веднага е, по-добро ли е представянето на дивидентните компании, в сравнение с тези неизплащащи дивидент.
Краткият отговор е "ДА".
Инвестирането в дивидентни компании е един от най-добрите начини да се инвестира на фондовите пазари, според редица специалисти.
Според изследване на Standard & Poor"s, изплащащите дивидент компании са генерирали доход за инвеститорите 22 пъти по-висок от този, генериран от компаниите неизплащащи дивидент за периода между 1972 и 2014-та година (с отчитане на изплатения дивидент).
Има много митове за диведнтните компании, които след по-задълбочени проучвания се вижда, че не са истина. Един много натрапчив такъв е, че компаниите започват да изплащат дивидент едва когато спрат да растат. Това не винаги е вярно!
Един прост пример...
Тютюневата компания Altria е най-добре представящата се дивидентна компания на всички времена, както и на-добрата инвестиция за последните петдесет години.
Един долар инвестиран в широкия индекс през 1968 година би се превърнал в 87 долара към днешна дата. Един долар инвестиран в акциите на Altria обаче, би се превърнал в 6 638 долара към днешна дата, или средна годишна възвръщаемост за периода от 20.6%.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупа, или продажба на акции, или търговия на финансовите пазари.