Португалските грандове продължават с традицията да се представят изключително добре, когато става дума за Лига Европа. Преди броени минути, Порто и Бенфика постигнаха победи в първите си четвъртфинални срещи от турнира, с което увеличиха сериозно шансовете си за продължаване в следващата фаза.

Очаквано, Бенфика спечели визитата си на холандския АЗ Алкмаар. Домакините затрудниха сериозно селекцията на Жорже Жезус, като на няколко пъти Артур Трябваше да се намесва решително след удари на Йохансон и Бергхойс.

„Лисабонските орли" нанесоха своя удар в 48-ата минута, когато след пропуск на Кардосо, Едуардо Салвио се оказа най-съобразителен  и донесе минималния успех за своя тим.

Порто пък спечели иберийското дерби срещу Севиля. „Драконите" също надделяха с минималното 1:0, като голът за домакините бе реализиран от многомилионната звезда на португалци Елиаким Мангала. Френският национал се разписа майсторски с глава в 30-ата минута.

До края на срещата, двата тима имаха отлични възможности за отбелязване на гол, но Куарешема и Бака не успяха да реализират. Домакините останаха и с човек по-малко, след като Фернандо бе изгонен в 86-ата минута след два жълти картона.

АЗ АЛКМААР-БЕНФИКА 0:1

0:1 Салвио (48')

ПОРТО-СЕВИЛЯ 1:0

1:0 Мангала (30')