Тотнъм победи Ливърпул с 2:1 в дербито от I кръг на английската Висша лига. Попаденията за "шпорите" отбелязаха защитниците Асу-Екото и Басонг, а почетният гол за мърсисайдци вкара Джерард от дузпа.

През първото полувреме на терна имаше само един отбор - Тотнъм. Домакините тотално надиграха именития си съперник, като само фантастичните намеси на Пепе Рейна запазиха вратата на "червените" суха. Най-фрапантните пропуски направи капитанът на лондончани Роби Кийн, който на три пъти не успя да открие резултата от чисти позиции.

Все пак минута преди почивката Тотнъм заслужено откри резултата. Гола отбеляза защитникът Асу-Екото, който разпечата вратата на Пуул с удар от повече от 20 метра. През второто полувреме играта бе далеч по-равностойна, като и пред двете врати имаше редица интересни моменти. В 56-ата минута новото попълнение на Ливърпул Глен Джонсън направи страхотен рейд между няколко противникови футболисти, след което бе фаулиран от вратаря Гомеш.

Реферът Доуд не се поколеба и посочи бялата точка, от където Стивън Джерард не сгреши - 1:1. Радостта на гостите бе кратка. Само 3 минути след като изравниха резултата, "червените" инкасираха нов гол във вратата си. След центриране от свободен удар на Мондрич, дебютантът Басонг прати неспасяемо кълбото в мрежата на Рейна - 2:1. До края на срещата Ливърпул наложи натиск и се опита да стигне поне до изравнителен гол, но в крайна сметка Тотнъм се поздрави с крайния успех.

ТОТНЪМ - ЛИВЪРПУЛ 2:1
1:0 Асу-Екото (44')
1:1 Джерард (56'-дузпа)
2:1 Басонг (59')

СЪСТАВИ НА ДВАТА ОТБОРА:

ТОТНЪМ: Гомес, Басонг, Чорлука, Кинг, Асу-Екото, Хъдълстоун, Ленън, Паласиос, Модрич (83' О'Хара), Койн (68' Крауч), Дефоу (90'Павлюченко)

ЛИВЪРПУЛ: Рейна, Джонсън, Инсуа, Карагър, Шкъртел (75' Аяла), Джерард, Масчерано, Лукаш, Торес, Кайт (79' Воронин), Бабел (67' Бенаюн)