Отборът на Челси продължава с чудесното си представяне в английската Висша лига, след като преди броени минути „сините" взеха градското дерби с Тотнъм, побеждавайки с 4:2 при визитата си на „Уайт Харт Лейн".

Срещата бе изключително интересна, след като бе белязана от два обрата, атакуващ футбол и много красиви попадения.

С основна заслуга за успеха бе испанецът Хуан Мата, който наниза две попадения и направи една асистенция  за така търсената победа.

Лондонското дерби бе съпътствано от голямото завръщане на мениджъра Андре Вилаш-Боаш, който се изправяше срещу бившия си клуб Челси, от където бе изгонен заради незадоволителни резултати.

Домакините от Тотнъм влязоха в днешната срещата с приповдигнато самочувствие, с оглед четирите поредни победи, които „спърс" бяха записали през последните кръгове от Премиър лийг. Това донесе и тяхното по-активно начало на дербито, като още в 4-ата минута Вилиам Галас бе блзио до попадение, но анемичният му удар излезе в аут.

Последваха десетина скучни минути на „Уайт Харт Лейн", в които лондонските клубове бяха равностойни един на друг, без чисти ситуации за гол.

Статуквото се разчупи в 17-ата минута, когато гостите от Челси поведоха след прекрасен гол на Гари Кейхил, който засече от воле една изчистена топка и разстреля Фридъл за 0:1.

Възпитаниците на АВБ опитаха да отговорят  с опасна атака на Дефо, но Чех бе на мястото си и отрази изстрела му.

Малко преди края на първата част, Хуан Мата можеше да увеличи преднината на своите, но испанският национал направи два поредни пропуска, който запазиха мрежата на Тотнъм от нови попадения.

Второто полувреме започна по най-добрия начин за домакините, след като Вилиам Галас наказа  бившия си тим, възползвайки се от добро отиграване на Ян Фертонген, който отигра една топка на далечната греда и я предостави на французина, който не сгреши отблизо.

Изравнителният гол вдъхнови „шпорите", който започнаха да пресират  още повече опонента си. В 54-ата минута  Арън Ленън асистира на Джърмейн Дефоу за втория гол на Тотнъм, с който момчетата на Андре Вилаш-Боаш сътвориха и пълния обрат в това лондонско дерби,  за кеф на всички привърженици на „Уайт Харт Лейн".

Типично за дерби от английската Висша Лига , събитията на терена се промениха много бързо. Въпреки шока от допуснатите бързи попадения, гостите от Челси се окопитиха доста бързо и още в 66-ата минута, резултатът стана 2:2. Голът падна след страхотен завършек на Хуан Мата, който с точен изстрел в далечния ъгъл проби Фридъл за втори път в днешната среща.

Поредният обрат в това страхотно лондонско дерби дойде само три минути по-късно, когато блестящият днес Хуан Мата отбеляза своя втори гол , възползвайки се от много добър пас Еден Азар.

Малко по късно, Мата можеше да сътвори и своя хеттрик, който щеше да реши всичко в днешната среща, но този път, късметът бе на страната на „спърс".

По ирония на съдбата, тимът на Тотнъм отново трябваше да търси попадения на сметката си, за да вземе нещо от този двубой, но несполучливи изстрели на Дефоу и Сигурдсон не успяха да поразят Петър Чех.

Увлечени в предни позиции, „шпорите" забравиха играта във фаза отбрана, което бе отлична новина за Челси, от която възпитаниците на Роберто Ди Матео се възползваха максимално в 91-ата минута, поразявайки мрежата на домакините за 4-ти път.

Отлична контраатака на Мата намери влезналия като резерва Даниел Стъридж, който не пропусна да накаже градските съперници, оформяйки и крайното 2:4 в тази ранна съботна среща.

Днешният категоричен успех на Челси,  остави „сините" на първото място в английското първенство с актив от 22 точки, докато Тотнъм е седми с осем по-малко.

ТОТНЪМ-ЧЕЛСИ 2:4

0:1 Кейхил (17'), 1:1 Галас (47'), 2:1 Дефоу (54'), 2:2 Мата (66'), 2:3 Мата (69'), 2:4 Стъридж (90+1')

СТАДИОН: „Уайт Харт Лейн"

СЪДИЯ: Майк Дийн

ТОТНЪМ: Фридъл, Фертонген, Коулкър, Галас, Уолкър, Сандро, Хъдълстоун, Ленън, Сигурдсон, Демпси, Дефо

ЧЕЛСИ: Чех, Иванович, Кейхил, Луис, Коул, Рамиреш, Оби Микел, Мата, Оскар, Азар, Торес