Транстихоокеанското партньорство (ТТП) – една от най-големите мултинационални търговски сделки в историята – бе подписано от министрите на 12-те държави, участващи в споразумението, в Нова Зеландия.

Партньорството се сключва между САЩ, Япония, Малайзия, Виетнам, Сингапур, Бруней, Австралия, Нова Зеландия, Канада, Мексико, Чили и Перу, предаде BВС.

Те съставляват около 40% от световната икономика. А сега имат две години, за да ратифицират или отхвърлят пакта.

Церемония в най-големия новозеландски град Окланд съпроводи огромния търговски пакт, който бе изготвян в продължение на пет години.

ТТП обаче продължава да среща съпротива. Тези, които се обявяват срещу сделката – особено част от американците, се опасяват, че тя може да означава работните места да се преместят от САЩ към развиващите се страни.

Американският президент Барак Обама обаче увери, че споразумението е нов вид търговска сделка, която „поставя американските служители на първо място”.

„Партньорството ще даде на САЩ предимство пред други водещи икономики, а именно Китай. ТТП позволява на Америка – а не на държави като Китай – да напише правилата на 21-и век, което е особено важно в толкова динамичен регион като Азиатско-тихоокеанския”, заяви Обама в изявление в сряда.

„Трябва да свършим с Транстихоокеанското партньорство тази година и да дадем на повече американски служители успеха, който заслужават, и да помогнем на повече американски компании да се състезават и да печелят по света”, добави американският държавен глава.

В Окланд и САЩ, както и в други държави, протестиращи изразиха недоволството си към търговското споразумение през последните няколко месеца. Те са на мнение, че сделката ще облагодетелства големите корпорации, а не служителите.

Заплахите за интернет, които крие Транстихоокеанското партньорство

Заплахите за интернет, които крие Транстихоокеанското партньорство

Възможни са силни ограничения онлайн

Водената от САЩ инициатива за сключването на пакта е ключова част от политиката на Барак Обама към Азия, но се оказа спорен въпрос в навечерието на президентските избори през ноември. Той има по-малко от година от своя мандат и администрацията му предупреждава, че американската икономика ще пострада, ако политиците не ратифицират споразумението.

Търговският представител на САЩ Майкъл Фроман заяви, че сделката може да донесе 100 млрд. долара годишно към икономическия ръст на САЩ.

Споразумението създава зона за свободна търговия между 12-те страни от Тихоокеанския регион, добави СNN.

Разговорите по сделката се проточиха с години, като основна причина за закъснението е, че представителите на правителствата на всяка от страните се занимаваха със сложни политики в родината си.

Освен това преговорите се състояха при затворени врата, а черновата на текста така и не стана обществено достояние. Това не е нещо необичайно за търговските сделки – лидерите на държавите не искат да изтичат подробности преди да бъде постигнато окончателното споразумение.