ФИФПРО Европа и УЕФА сключиха меморандум за разбирателство, който проправя нови възможности за включване на футболистите в управлението на европейския футбол. Споразумението, подписано от президента на УЕФА Александър Чеферин и президента на ФИФПРО Европа Давид Териер в Париж, предвижда конкретни мерки за включване на футболистите в процесите на вземане на решения на най-високо ниво. В разработката на този важен за европейския футбол документ активно участва и Мила Христова - първи вицепрезидент на ФИФПРО Европа и президент на Асоциацията на българските футболисти.

С това споразумение ФИФПРО Европа ще има свой представител в изпълнителния комитет на УЕФА, считано от май 2025 г. Според Мила Христова, този успех бележи нов етап в ангажираността на футболистите, предоставяйки им безпрецедентна гласност и възможност за участие във всяко решение, което засяга условията им на труд и тяхното здраве.

Също така, този ход ще позволи на играчите да влияят върху всякакви бъдещи реформи в състезанията, за да се защитят техните интереси и да се следи натоварването им на терена.

Меморандумът предвижда създаването на Консултативен форум на професионалните играчи, който ще се събира редовно, за да разглежда ключови въпроси, които засягат професионалистите в европейския футбол. Форумът ще започне работа още през следващия месец и ще търси решения на колективни проблеми, като натовареността на футболистите, безопасността и здравето им на терена, както и условията за игра.

Споразумението е със срок от три години и ще осигури на футболистите и синдикатите по-голямо влияние върху ключови решения като календара на състезанията, условията за игра и други важни аспекти, свързани със здравето и безопасността на играчите.

Освен това, то създава основа за съвместни усилия между ФИФПРО Европа и УЕФА за развитие на женския футбол, включително въвеждане на минимални стандарти и подобряване на условията на работа за жените в спорта.

Двете организации планират съвместни инициативи в редица области - от медицински изследвания и обучения за играчите, до информационни кампании за борба с допинга и дискриминацията.

Също така, сътрудничеството ще обхване и засилването на диалога с национални и европейски заинтересовани страни, изследване на нови търговски възможности, свързани с данните на играчите и правата върху интелектуалната собственост, както и предоставяне на подкрепа за играчи след приключване на договорите им.